Dwie wojny Putina. Szefowa KE mówi o aktach terroru i zapowiada walkę o tańszy gaz
- Musimy nazywać to wprost. Rosyjskie ataki na cele cywilne i sieć energetyczną to zbrodnie wojenne, to akt terroru - powiedziała w Strasburgu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapowiedziała też prace nad obniżeniem cen gazu w UE.
2022-10-19, 10:15
Podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim Ursula von der Leyen podkreśliła, że Rosja umyślnie próbuje przed zimą odciąć możliwie jak najwięcej ludzi, w tym kobiet i dzieci, od prądu i ogrzewania. - To jest moment na to, byśmy nie zbaczali z kursu. Będziemy wspierali Ukrainę tak długo, jak to konieczne - powiedziała szefowa Komisji.
- Rosyjskie ataki na cele cywilne i sieć energetyczną to zbrodnie wojenne, to akt terroru, musimy nazwać to wprost - dodała.
Prace nad obniżeniem cen gazu
- Będziemy też chronili Europejczyków przed tą drugą wojną, którą Putin prowadzi, wojną przeciwko naszemu rynkowi energii - podkreśliła.
Ursula von der Leyen poinformowała Parlament Europejski, że Komisja pracuje nad rozwiązaniami, które mają obniżyć ceny gazu. To oszczędzanie, dzielenie się zasobami, ale też wspólne zakupy gazu. - Dosłownie widzieliśmy w sierpniu, w szczycie sezonu napełniania zasobów, jak kraje członkowskie, kupując gaz, wzajemnie się licytowały, a ceny strzelały w górę. Tutaj zdecydowanie możemy być mądrzejsi. Musimy łączyć nasze zapotrzebowanie - dodała.
REKLAMA
Ursula von der Leyen zapowiedziała też nowy mechanizm wyliczania cen gazu - który uwzględnia nie tylko dostawy gazociągami, ale też transport LNG. Polityk nie wykluczyła też ograniczenie maksymalnego poziomu cen.
Więcej energii odnawialnej
Szefowa Komisji ponownie przedstawiła stanowisko, że w obliczu odcięcia dostaw surowców z Rosji Unia musi zwiększyć inwestycje w odnawialne źródła energii.
Posłuchaj
Wspólne zakupy gazu i zwiększona solidarność między krajami polegająca na dzieleniu się gazem - to kluczowe elementy pakietu energetycznego przygotowanego przez Komisję Europejską. Nie ma w nim natomiast, mimo presji kilkunastu krajów, w tym Polski, natychmiastowego wprowadzenia limitów cenowych na gaz - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:50
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- "Groźby Putina nie naruszają naszej jedności". Debata w PE ws. uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm
- Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Włoch. "Potrzebna jest większa solidarność europejska"
- Wyciek z rurociągu "Przyjaźń". Rzecznik straży przekazał najnowsze informacje. Znamy powierzchnię rozlewiska
Europoseł PiS Ryszard Czarnecki gościem Polskiego Radia 24 - zobacz nagranie rozmowy
IAR/ mbl/ kor
REKLAMA