Lwów. Miasto ograbione przez Sowietów i Niemców

24 października br. prezydent Francji Emmanuel Macron w czasie spotkania w Watykanie wręczył prezent papieżowi Fraciszkowi. Było to pierwsze francuskie wydanie rozprawy filozoficznej Immanuela Kanta "Projekt wiecznego pokoju" z 1796 roku. Na pierwszej stronie książki widnieje pieczątka "Czytelnia Akademicka we Lwowie".

2022-10-25, 05:50

Lwów. Miasto ograbione przez Sowietów i Niemców
Uniwersytet Jana Kazimierza, Lwów, lata 1919-1939. Foto: Polona/domena publiczna


Czytelnia Akademicka we Lwowie, z której pochodzi starodruk podarowany papieżowi Franciszkowi, została utworzona w 1867 roku i była pierwszym polskim studenckim towarzystwem naukowym. W dwudziestoleciu międzywojennym zrzeszała głównie studentów lwowskiego Uniwersytetu im. Jana Kazimierza. Jednym z celów tej akademickiej organizacji było prowadzenie biblioteki.

źr. Polona.pl źr. Polona.pl/domena publiczna

Grabież polskich miast

We wrześniu 1939 roku Polska została napadnięta przez dwa sprzymierzone ze sobą państwa totalitarne. 1 września granice Rzeczypospolitej od zachodu przekroczyły wojska niemieckie, natomiast 17 września od wschodu wkroczyli Sowieci. Z powodu ogromnej przewagi najeźdźców i bierności zachodnich sojuszników Polska znalazła się pod okupacją III Rzeszy i ZSRR, które podzieliły się terytorium II Rzeczypospolitej niemal po równo. Niemal, ponieważ nieco większą część zagarnął Józef Stalin. Lwów do czerwca 1941 roku plądrowany i niszczony był przez Sowietów. Po napaści III Rzeszy na Związek Sowiecki, Lwów znalazł się pod okupacją niemiecką. Uniwersytet im. Jana Kazimierza został zamknięty.

REKLAMA

Posłuchaj

O realizacji planów Józefa Stalina względem Polski opowiadał prof. Paweł Wieczorkiewicz. Audycja "Tajna historia Polski" prowadzona przez Olgę Braniecką (PR, 13.01.2008) 16:44
+
Dodaj do playlisty

 

Na ziemiach, które od 1945 roku znajdują się za naszą wschodnią granicą, kwitła polska kultura i nauka. Tam swoje pierwsze dzieła tworzyli mistrzowie romantyzmu: Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Eliza Orzeszkowa, autorka "Nad Niemnem", mieszkała i pisała w Grodnie, we Lwowie urodzili się Zbigniew Herbert i Stanisław Lem, natomiast nagrodzony literackim Noblem Czesław Miłosz przyszedł na świat na terenie dzisiejszej Litwy. W Wilnie i Lwowie istniały znakomite wyższe uczelnie, a lwowska szkoła matematyczna dała Polsce najwybitniejszych naukowców w tej dziedzinie. 

W czasie II wojny światowej polska kultura i nauka poniosły ogromne straty. Również na Kresach, które musiały zmagać się z terrorem obu okupantów. Niemcy, którzy wkroczyli na te tereny w 1941 roku, podobnie jak Sowieci, prowadzili akcję eliminacji polskich elit. We Lwowie dokonali mordu profesorów miejscowych uczelni. Wraz z nimi rozstrzelany został m.in. tłumacz i krytyk literacki Tadeusz Boy-Żeleński. W następnym roku w Drohobyczu z rąk niemieckiego żołnierza zginął wybitny pisarz Bruno Schulz, a rękopisy kilku jego prac, w tym owianą legendą powieści "Mesjasz", zaginęły w trakcie wojny.

Czytaj także:

th/im

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej