Prof. Krysiak o walce z inflacją: znaczące podwyższenie stóp procentowych oznaczałoby wzrost bezrobocia
- Stopy procentowe na typ etapie są odpowiednie. Niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej chcą, aby były one na poziomie nawet 12 czy 14 procent (…), wtedy w Polsce mielibyśmy ponownie terapię szokową, która prowadziłaby do gwałtownego zahamowania wzrost gospodarczego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Schumana.
2022-10-31, 15:54
Inflacja w październiku wyniosła 17,9 procent, licząc rok do roku - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. We wrześniu ukształtowała się na poziomie 17,2 procent.
Prof. Zbigniew Krysiak komentował dyskusję wokół właściwego sposobu walki z inflacją. Jak zauważył, radykalne podniesienie stóp procentowych, rekomendowane przez cześć członków Rady Polityki Pieniężnej, doprowadziłoby do zastopowania wzrostu gospodarczego w Polsce. - Wiele firm nie wytrzymałoby takich obciążeń finansowych, za tym poszłyby zwolnienia i wzrost bezrobocia - podkreślał.
Jak dodał ekspert, na wzrost inflacji w Polsce wpływ miała również sytuacja w krajach Europy Zachodniej. - Stopy procentowe są jednym z instrumentów regulacji inflacji. W strefie euro za przyczyną Niemiec bardzo długo zwlekano z ich podwyżką (…) inflacja nie była hamowana, co przez ceny towarów i usług były mechanizmem transmisji inflacji do Polski - zauważył.
Posłuchaj
5 października Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna nadal wynosi 6,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej, stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej. Ostatnia podwyżka stóp procentowych, o 0,25 pkt proc., miała miejsce we wrześniu br. Była to 11. podwyżka stóp z rzędu w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku.
REKLAMA
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd Prawa i Sprawiedliwości reprezentuje szkołę solidarności i troski społecznej. W TVP Info przyznał, że przekazywanie przez rząd dziesiątków miliardów złotych na to, by węgiel był tańszy dla gospodarstw domowych, powoduje, iż te pieniądze pojawiają się na rynku, co podbija inflację. Premier podkreślił, że mimo to będzie w sytuacji inflacji postępował inaczej niż jego poprzednicy.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: prof. Zbigniew Krysiak
Data emisji: 31.10.2022
Godzina emisji: 14.34
PR24/ka/kor
REKLAMA
Polecane
REKLAMA