"Jesteśmy odarci z procesu odchodzenia". Elwira Liegman o przeżywaniu żałoby po stracie bliskich
- Kiedy nasi dziadkowie umierali i chorowali na naszych oczach, to mieliśmy czas, by zadawać pytania, towarzyszyć i widzieć cierpienie. Obecnie śmierć przychodzi nagle, więc jesteśmy obdarci z procesu odchodzenia i przez to żałoba jest bardziej dotkliwa - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 Elwira Liegman, dyrektor Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja.
2022-11-01, 12:18
Elwira Liegman, dyrektor Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja, Hospicjum Pomorze Dzieciom i Hospicjum Tulipani w Gdańsku, opowiedziała na antenie Polskiego Radia 24 o tym, jak ludzie radzą sobie ze śmiercią bliskich. Jak wskazała, według wielu kres życia jest doświadczeniem, o którym się nie rozmawia i nie chce się go w żaden sposób przywoływać.
- Jednak ja - jako osoba, która na co dzień pracuje ze śmiercią - mam wrażenie, że to ona jest naszą zarządzającą, że musimy podlegać jej zasadom i że musimy umieć się jej podporządkowywać. Bo nikt z nas nie wie, kiedy oddamy ten ostatni oddech. Każdy z nas jest w tym samym momencie - nie wiemy, czy będziemy żyć jutro - skomentowała.
"Jesteśmy obdarci z procesu odchodzenia"
Jak dodała, agonia "została wypchnięta przez ludzi poza margines, ku naszemu pozornemu szczęściu". - Uważamy, że będzie lepiej, gdy będziemy umierać w szpitalach, na białych prześcieradłach, wśród obcych ludzi i że w ten sposób odepchniemy śmierć - powiedziała, dodając, że przez to nie dajemy sobie możliwości oswojenia się ze śmiercią.
- Bo kiedy nasi dziadkowie umierali i chorowali na naszych oczach, to my mieliśmy ten czas, by zadawać pytania, towarzyszyć, widzieć cierpienie i być przy tym - wskazała, zaznaczając, że obecnie śmierć przychodzi nagle. - Więc jesteśmy obdarci z procesu odchodzenia, umierania i mam wrażenie, że przez to żałoba jest bardziej dotkliwa - oceniła.
REKLAMA
Gość audycji podkreśliła ponadto, że bywa, iż żałoba nie rozpoczyna się dopiero wtedy, kiedy osoba bliska umiera fizycznie. - Żałoba bardzo często zaczyna się już wówczas, gdy słyszmy ostateczną diagnozę, np. że komuś zostało pół roku życia. Wtedy pojawia się to pytanie: w jaki sposób spędzimy ostatnie chwile? - powiedziała.
- Śmierć bliskich i wsparcie w czasie żałoby
- "Świętość nie jest zarezerwowana dla wybrańców". Orędzie abp. Kupnego na uroczystość Wszystkich Świętych
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Elwira Liegman (dyrektor Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja, Hospicjum Pomorze Dzieciom i Hospicjum Tulipani w Gdańsku)
Data emisji: 1.11.2022 r.
Godzina: 11.09
REKLAMA
ng/kor
REKLAMA