Elektrownia jądrowa w Polsce. Dziś rząd zatwierdzi uchwałę ws. budowy
Rząd ma dziś zatwierdzić uchwałę w sprawie budowy w Polsce elektrowni atomowej przez amerykańską firmę Westinghouse. Będzie to formalny początek ponad dziesięcioletniego procesu powstawania elektrowni.
2022-11-02, 05:05
Budowa elektrowni ruszy prawdopodobnie w roku 2026, pod uwagę brane są lokalizacje na Pomorzu - m.in. Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec. Pierwszy blok elektrowni jądrowej ma zostać uruchomiony w roku 2033. Zgodnie z polskim programem energetyki jądrowej później co 2-3 lata mają być wdrażane kolejne bloki.
Na razie jednak czas na przygotowania formalne: "W tej chwili rozpoczynają się wszystkie procedury związane z decyzjami środowiskowymi" - wyjaśnia rzecznik rządu Piotr Mueller: "w ciągu dziesięciu lat polska chce mieć co dwie elektrownie jądrowe, a w dalszej perspektywie - trzy".
Wiadomo już, że drugi obiekt, w wielkopolskim Pątnowie, ma wybudować firma z Korei Południowej. W poniedziałek w Seulu podpisany został list intencyjny w tej sprawie.
Wicepremier Jacek Sasin mówił na miejscu, że elektrownie atomowe to element bezpieczeństwa państwa. - Wydarzenia ostatnich miesięcy unaoczniły nam jak to bezpieczeństwo jest ważne - podkreślił.
REKLAMA
Posłuchaj
Jeszcze nie jest znana lokalizacja trzeciej polskiej elektrowni jądrowej, nie wiadomo też kto będzie wykonawcą.
***
Kilka dni temu polski rząd ogłosił, że w ramach państwowego programu, elektrownię atomową w Polsce miałby zbudować amerykański koncern Westinghouse. Koreańska inwestycja byłaby uzupełnieniem amerykańskiej.
- "Europa przeżywa renesans jądrowy". Jakub Wiech o budowie elektrowni atomowych
- Jacek Sasin: w planach jest uruchomienie dwóch elektrowni atomowych za 10-11 lat
IAR/PAP/as
REKLAMA
REKLAMA