Likwidacja obliga giełdowego. Sejmowa komisja energii odrzuciła część poprawek Senatu

Sejmowa komisja energii negatywnie zaopiniowała część poprawek Senatu do ustawy przewidującej likwidację obliga giełdowego. Rekomendacji posłów nie uzyskało między innymi wprowadzenie obowiązku sprzedaży 50 procent wytworzonej energii na giełdach towarowych do końca przyszłego roku.

2022-11-03, 15:25

Likwidacja obliga giełdowego. Sejmowa komisja energii odrzuciła część poprawek Senatu
Sejmowa komisja energii odrzuciła część poprawek Senatu do projektu znoszącego obligo giełdowe. Foto: Shutterstock.com/Kwangmoozaa

Przepisy uchwalone przez rząd znoszą obowiązek sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej na zinstytucjonalizowanym rynku, w tym wypadku na giełdzie towarowej, a także wprowadzają przepisy zaostrzające odpowiedzialność w zakresie manipulacji na rynku energii elektrycznej.

Ustawa przewiduje także karę za manipulacje na rynku - będzie to grzywna do 5000 stawek dziennych, od roku do 10 lat więzienia lub obie te kary łącznie.

Jutro nad poprawkami Senatu będą głosować posłowie. Sejm może je przyjąć lub odrzucić bezwzględną większością głosów.

Poseł PiS o manipulacji na rynku energii

- Rząd robi dużo, by stabilizować ceny, także poprzez ustawę znoszącą obowiązek sprzedaży energii elektryczną poprzez rynek giełdowy - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień z PiS. Jak wyjaśniła, manipulacja na giełdzie, która wygenerowała obecne ceny to wynik między innymi problemów z niewielką podażą energii na rynkach.

REKLAMA

- Ale przede wszystkim chodzi o to, że nawet niewielki wolumen energii, jaki został zaproponowany na giełdzie danego dnia po bardzo wysokiej cenie, nawet jeśli były wtedy inne wolumeny, to i tak sprzedaż odbywała się w tej właśnie wysokiej cenie i tutaj pojawiły się manipulacje. Firmy energetyczne mają różny kapitał, niedopuszczalna jest manipulacja - powiedziała Anna Kwiecień z PiS.

Czytaj także:

Zobacz: Anna Kwiecień z PiS i Grzegorz Napieralski, członek klubu PO-KO

IAR

asp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej