Konferencja klimatyczna COP27. Weźmie w niej udział prezydent Duda. Co w agendzie?

Prezydent Andrzej Duda będzie w Egipcie w dniach 6-8 listopada. W Szarm el-Szejk, gdzie będą się odbywały narady w ramach szczytu klimatycznego, polski przywódca będzie mówił o potrzebie racjonalnego podejścia do ochrony środowiska, gdzie człowiek i jego dobro jest priorytetem.

2022-11-04, 09:20

Konferencja klimatyczna COP27. Weźmie w niej udział prezydent Duda. Co w agendzie?
W Egipcie odbyła się konferencja COP27.Foto: shutterstock/rafapress

Polska delegacja będzie uczulać światowych przywódców na skutki wojny na Ukrainie właśnie w kontekście klimatycznym, apelując o wsparcie walczącego z Rosją państwa także przy odbudowie infrastruktury energetycznej, która obecnie jest systematycznie niszczona.

Tegoroczna konferencja klimatyczna ONZ w Sharm el-Sheikh w Egipcie odbywa się po raz 27 od 1995 roku, kiedy to światowi przywódcy zebrali się, aby stawić czoła globalnemu ociepleniu.

Fundusz kompensacyjny

Przedstawiciele prawie 200 krajów uczestniczących w COP27 będą rozważać, czy stworzyć jakąś formę funduszu kompensacyjnego - głównego żądania krajów rozwijających się na całym świecie.

W opublikowanym raporcie naukowcy ze Sztokholmskiego Instytutu Ochrony Środowiska poparli argumenty za utworzeniem nowego funduszu.

REKLAMA

"Chociaż istnieją liczne fundusze, które mają pomóc krajom w ograniczeniu emisji CO2 i przygotowaniu się na powodzie, podnoszenie się poziomu mórz i inne skutki zmian klimatu, nie mogą one łatwo pomóc krajom w odzyskaniu strat i szkód już poniesionych w wyniku klęsk żywiołowych spowodowanych zmianami klimatu" - twierdzą naukowcy.

Dzieje się tak z powodu chronicznych opóźnień w finansowaniu lub dlatego, że społeczności odbiorców mają ograniczone zaangażowanie w podejmowanie decyzji.

- W istniejących mechanizmach finansowania klimatu istnieją znaczące luki, które sprawiają, że ważne jest stworzenie dedykowanego mechanizmu strat i szkód - powiedziała Ines Bakhtaoui, główna autorka raportu.

Na przykład, większość finansowania klimatycznego przybiera formę pożyczek, a nie małych grantów, które zdaniem badaczy wspierałyby zagrożone społeczności bez obciążania ich długami.

REKLAMA

W raporcie zasugerowano utworzenie funduszu ONZ o uproszczonych zasadach, aby ułatwić dostęp do gotówki dla tych, którzy zostali najbardziej dotknięci, jednocześnie tymczasowo kierując odszkodowania przez istniejące fundusze, do czasu aż nowy system zostanie uruchomiony.

"Finansowanie klimatyczne jest obecnie w dużej mierze niedostępne dla krajów i społeczności korzystających z pomocy ze względu na rygorystyczne wymagania dotyczące propozycji i akredytacji oraz długi czas opóźnienia w dostawie" - napisano w raporcie.

Naukowcy stwierdzili, że zasadniczo osoby odpowiedzialne za spowodowanie zmian klimatycznych powinny być zobowiązane do wypłaty odszkodowań - ale przyznali, że pomysł ten jest politycznie kontrowersyjny.

Stany Zjednoczone i 27 państw Unii Europejskiej sprzeciwiły się takiemu funduszowi z powodu obaw dotyczących ich zobowiązań.

REKLAMA

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ Reuters/ COP27/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej