Przeciwdziałanie zatorom płatniczym. Sejmowa komisja za większością senackich poprawek
Sejmowa komisja gospodarki pozytywnie zaopiniowała większość poprawek Senatu do noweli ustawy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym.
2022-11-03, 14:20
Poprawka, która nie uzyskała poparcia komisji, miała charakter redakcyjny, jednak - według opinii biura legislacyjnego oraz strony rządowej - jej wprowadzenie nie było uzasadnione.
Mniej obowiązków, prostsze procedury
Nowela ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych upraszcza i doprecyzowuje obowiązek sprawozdawczy dotyczący praktyk płatniczych.
Ponadto zwolniono z obowiązku sprawozdawczego publiczne podmioty lecznicze i spółki wchodzące w skład podatkowych grup kapitałowych. Wydłużono też termin na złożenie sprawozdania z 31 stycznia na 30 kwietnia.
REKLAMA
Uregulowano kwestię składania korekty sprawozdania - trzeba je skorygować, jeśli choć w jednej pozycji przekazanego sprawozdania dane uległy zmianie o co najmniej 10 proc. wartości. Do korekty trzeba będzie dołączyć uzasadnienie.
Zmiana zasad karania za opóźnienia
Nowelizacja zmienia też zasady karania za nadmierne opóźnianie się z płatnością. Wprowadzono m.in. nowy wzór, według którego będzie liczona maksymalna kara za przeterminowane zobowiązanie.
Ponadto wprowadzono instytucję tzw. wezwań miękkich. Prezes UOKiK będzie mógł, bez wszczynania postępowania, wystąpić do przedsiębiorcy zalegającego z płatnością o wyjaśnienia.
- Sejm znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym
- Dotkliwe kary za zatory płatnicze. UOKiK chroni przedsiębiorców, którzy nie otrzymali zapłaty
- "Jeden z głównych problemów polskich firm". Eksperci wskazują na zatory płatnicze
IAR/PAP, akg
REKLAMA