Prof. Włodzimierz Bernacki o krytyce podręcznika do HiT: gra polityczna
- Przedmiot Historia i Teraźniejszość jest w mojej opinii bardzo istotny, którego niektórzy mogą się obawiać, zwłaszcza ci, których przeszłość uwikłana jest w przeszłość PRL-owską, komunistyczną czy też współpracy ze służbami w czasach transformacji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki.
2022-11-05, 21:35
1 września we wszystkich 1 klasach szkół ponadpodstawowych rusza nauka nowego przedmiotu - "Historia i teraźniejszość". Opracowany do niego, na razie jedyny, podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego jest krytykowany przez polityków opozycji, środowiska ZNP i niektórych nauczycieli.
Prof. Włodzimierz Bernacki komentował dyskusję wokół podręcznika. - Gdybyśmy założyli dobre intencje tych, którzy tę awanturę wszczęli, można by powiedzieć, że obawiali się tego, co nowe, że trzeba będzie przygotować się do nowych zajęć, co zawsze jest wyzwaniem i dużą odpowiedzialnością. Gdy jednak w krytykę podręcznika włączyły się środowiska polityczne, można domniemywać, że intencje atakowania podręcznika i ministra Czarnka wynikały z gry politycznej - zauważył.
- Taki przedmiot może być niebezpieczny dla pewnych grup czy środowisk, ponieważ zaproponowaliśmy przedmiot łączący z jednej strony elementarną wiedzę z zakresu funkcjonowania społeczeństwa, państwa, porządku prawnego, z drugiej strony sfery historii i przeszłości. To moment, gdy historia Polski łączy się z historią powszechną, łączą się przemiany społeczeństwa funkcjonującego w systemie II Rzeczpospolitej z tymi, które miały miejsce w systemie totalitarnym. To śledzenie dziejów Polski z perspektywy społeczeństwa. Dziś, gdy Kościół katolicki czy związki wyznaniowe są tak mocno atakowane, uczeń dowiaduje się, jaką rolę odegrał Kościół w zachowaniu tożsamości narodowej, budowaniu patriotyzmu, ciągłości tradycji - podkreślał gość audycji.
Posłuchaj
Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który będzie obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Od 1 września 2022 r. jest wprowadzany w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Wprowadzony został w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym, obejmuje zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Dziedzictwo współczesności"
Prowadzący: Magdalena Drohomirecka
REKLAMA
Goście: prof. Włodzimierz Bernacki (wiceminister edukacji i nauki)
Data emisji: 05.11.2022 r.
Godzina: 20.33
PR24/ka
REKLAMA
Polecane
REKLAMA