Napoje energetyczne trendem wśród dzieci i młodzieży. Rzecznik Praw Dziecka apeluje: musimy to ograniczyć
- Stosowanie napojów energetycznych przez dzieci, które i tak mają intensywne życie, może skutkować tachykardią czy zaburzeniami snu. Musimy to ograniczyć. To zapewne nie będzie łatwe, ale priorytetem jest zdrowie dzieci - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, dodając, że będzie zabiegał o publiczną dyskusję w tej sprawie.
2022-11-06, 11:28
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, wynika że w pierwszym roku pandemii aż 23 proc. uczniów drugich klas szkoły podstawowej częściej niż przed COVID-19 jadło słodycze i aż 17 proc. ośmiolatków częściej sięgało po słone przekąski. Poskutkowało to wzrostem liczby dzieci z nadwagą lub otyłością.
Niepokoi także wzrastający odsetek dzieci z gorszym samopoczuciem oraz z problemami zdrowia psychicznego. Niemal 8 proc. dziewcząt oraz 6 proc. chłopców z klas drugich, ocenianych pod koniec ubiegłego roku, zaklasyfikowano do grupy dzieci z objawami depresji.
Zdrowie najmłodszych
Do tych danych odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Jak skomentował, analizy te są bolesne i alarmujące. - Ale dobrze, że to badamy. Dobrze, że w zakresie zdrowia dzieci są podejmowane kompleksowe działania - wskazał.
Mikołaj Pawlak dodał, że najnowsze analizy resortu zdrowia są kontynuacją ubiegłorocznego raportu o jakości życia dzieci i młodzieży sporządzonego na podstawie badania zleconego przez RPD. - Już wtedy co piąte dziecko mówiło, że czuje się wyczerpane i że brakuje mu energii życiowej - przypomniał, dodając, że na obecne pokolenie dzieci i młodzieży należy spoglądać z szerokiej perspektywy.
REKLAMA
Napoje energetyczne trendem wśród dzieci i młodzieży
Rzecznik Praw Dziecka odniósł się także do kwestii dostępności oraz powszechnego stosowania przez najmłodszych napojów energetycznych.
- Stosowanie energetyków przez dzieci, które i tak mają intensywne życie, ma na celu jeszcze większe ich przyspieszenie przed pójściem do szkoły. Odchorowują to później tachykardią czy zaburzeniami snu. Musimy to ograniczyć. To zapewne nie będzie łatwe, ale priorytetem jest zdrowie dzieci - podkreślił, dodając, że będzie zabiegał o publiczną dyskusję w tej sprawie.
- Znane organizacje nie weryfikowały edukatorów seksualnych w rejestrze pedofilów. RPD: posypią się kary
- "Polscy uczniowie lubią szkołę, ale zadowolenie spada wraz z wiekiem". Raport o jakości życia dzieci i młodzieży
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Mikołaj Pawlak (Rzecznik Praw Dziecka)
REKLAMA
Data emisji: 06.11.2022 r.
Godzina: 10.33
ng
Polecane
REKLAMA