Wniosek Polski do TSUE. Prof. Gontarski o szansach na jego pozytywne rozpatrzenie
- Komisja Europejska ma do nas pretensje o to, że w nowej Izbie zasiadają po części sędziowie powołani na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski (rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie).
2022-11-07, 14:29
Polska złożyła wniosek o wstrzymanie naliczania przez TSUE kar związanych z Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - poinformował w piątek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodał, że liczy, iż wniosek zostanie rozpatrzony "bez zbędnej zwłoki".
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. W związku z niewykonaniem tego postanowienia w końcu października zeszłego roku TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie.
Do tematu odniósł się prof. Waldemar Gontarski. - Komisja Europejska ma do nas pretensje o to, że w nowej Izbie zasiadają po części sędziowie powołani na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Prezes jest ze "starej" KRS, ale część sędziów jest z nowej. Tu się zaczynają wielkie schody prawnicze - mówił.
W dalszej części audycji rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji został zapytany m.in. o to, czy zreformowanie ordynacji wyborczej PE jest zgodne z traktatami.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24
Prowadziła: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Waldemar Gontarski (rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie)
REKLAMA
Data emisji: 07.11.2022 r.
Godzina emisji: 13.07
kmp/kor
REKLAMA