Marszałek Witek: doświadczenie seniorów to bogactwo, z którego powinny czerpać młode pokolenia
- Doświadczenie życiowe, zawodowe, a w niektórych przypadkach i polityczne osób starszych to bogactwo, z którego powinny czerpać młode pokolenia – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas VIII Sesji Sprawozdawczo-Wyborczej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
2022-11-07, 17:41
Marszałek Witek, witając w Sejmie delegatów organizacji senioralnych, zwróciła uwagę, że pochodzą oni z różnych regionów Polski i reprezentują różne środowiska zawodowe.
- Pewnie macie różne poglądy, reprezentujecie różne wartości, ale to, co łączy wszystkich seniorów, to przede wszystkim ogromne bogactwo doświadczenia życiowego. Tego nie da się nauczyć w żadnej szkole, to trzeba po prostu przeżyć – podkreśliła marszałek.
Jak dodała, "doświadczenie życiowe, ale także zawodowe, a w niektórych przypadkach polityczne i samorządowe osób starszych to bogactwo, z którego powinny czerpać młode pokolenia". - To my, jako obecni seniorzy, budowaliśmy naszą ojczyznę. Większość z nas pamięta trudne lata 50. i 60. Dzisiaj żyjemy w XXI wieku i z pewnością mamy porównanie, jak było kiedyś, a jak jest teraz – zauważyła marszałek.
"Najważniejsze jest to, byśmy mogli po sobie coś cennego zostawić"
Zaznaczyła, że w Polsce żyje ponad 9 mln seniorów, a przed społeczeństwem stoją istotne wyzwania demograficzne. - To nie zmieni się z dnia na dzień, ale trzeba zrobić wszystko, żeby ten trend poprawić – powiedziała.
REKLAMA
Marszałek Witek zwróciła uwagę, że parlament seniorów to miejsce, gdzie można zgłaszać propozycje dotyczące wsparcia tej grupy osób. Podkreśliła, że współczesny senior to osoba aktywna, która "chce dalej działać, robić coś dla innych".
- Ta cenna myśl, że najważniejsze jest to, byśmy mogli po sobie coś cennego zostawić jest w dalszym ciągu aktualna – dodała marszałek Witek.
Przypomniała, że ostatnie dwa lata były czasem ciężkich doświadczeń – najpierw tych związanych z pandemią, a potem z wojną na Ukrainie. - Dzisiaj Ukraińcy walczą nie tylko o siebie, walczą za nas. Propaganda rosyjska próbuje skłócić nas Polaków z Ukraińcami. Ja zawsze mówię, że to ukraińskie kobiety są gwałcone na oczach własnych dzieci, a nie nasze. To Ukraińcy, młodzi mężczyźni giną na wojnie, a nie nasi. To tam matki nie mają czym nakarmić swoich nowonarodzonych dzieci, nie nasze. To tam kobiety rodzą na betonie, a nie tu w Polsce. I dlatego zróbmy wszystko, by być solidarnymi z Ukraińcami, szczególnie z kobietami, bo uchodźcy, którzy trafili do Polski, to głównie kobiety i dzieci. Okażmy im serce – zaapelowała marszałek Sejmu.
"Jesteśmy pokoleniem, które wychowywano w szacunku dla innych"
Na koniec stwierdziła, że w czasie obrad Sejmu rzadko panuje taka cisza jak teraz. - To świadczy o tym, że my jesteśmy pokoleniem, które wychowywano w szacunku dla innych, w tym, że jak ktoś mówi, to się słucha, bo następny będzie miał prawo potem zabrać głos. Za tę atmosferę państwu dziękuję – powiedziała marszałek Witek.
REKLAMA
Obywatelski Parlament Seniorów (OPS) to ogólnopolskie przedstawicielstwo osób starszych, którego zadaniem jest m.in. wyrażanie poglądów swojego środowiska oraz rekomendowanie rządowi rozwiązań prawnych i organizacyjnych poprawiających sytuację osób starszych.
Inauguracyjna sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów została zwołana 1 października 2015 r. w Sali Posiedzeń Sejmu jako efekt trwającego ponad dekadę procesu integracji ruchu senioralnego w Polsce, a zarazem wypełnienie rekomendacji Parlamentu Europejskiego, który zaleca powołanie w każdym państwie członkowskim UE Parlamentu Seniorów, mającego wpływ na politykę państwa wobec osób starszych.
Delegatami OPS są przedstawiciele wszystkich środowisk senioralnych w Polsce, w szczególności Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz gminnych rad seniorów.
dn/PAP
REKLAMA
REKLAMA