Projekt ws. ograniczenia immunitetów. Gill-Piątek: do dyskusji na ten temat powinniśmy wrócić po wyborach
- Możemy oczywiście dyskutować o immunitecie, ale ta kwestia wiąże się z bardzo ważną rzeczą, czyli ze zmianą konstytucji. Do dyskusji o immunitetach możemy wrócić po wyborach. Wydaje mi się, że teraz ten projekt jest czymś w rodzaju "podpałki" skierowanej do mediów - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Hanna Gill-Piątek z Polski 2050.
2022-11-10, 18:35
Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało złożenie projektów zmiany m.in. konstytucji, które mają ograniczyć immunitet zarówno parlamentarzystów, jak i sędziów oraz projektu ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zniesiony, zgodnie z tą propozycją, miałby być immunitet formalny, a pozostawiony - wyłącznie immunitet materialny.
- Nie jestem jakoś szczególnie przywiązana do swojego immunitetu, chociaż z jakiegoś powodu to narzędzie powstało: żeby nie było na przykład jakiegoś spiętrzenia - przed wyborami - procesów, które wytacza się obecnym posłom - zaznaczyła Hanna Gill-Piątek.
"Wiąże się ze zmianą konstytucji"
- Możemy oczywiście dyskutować o immunitecie, ale ta kwestia wiąże się z bardzo ważną rzeczą, czyli ze zmianą konstytucji. My, jako Polska 2050, konsekwentnie powtarzamy, że nie będziemy zmieniać tej konstytucji z PiS-em. Bo zmienia się konstytucję tylko z tym, kto naprawdę konstytucji przestrzega - dodała rozmówczyni PR24.
Jej zdaniem "do dyskusji o immunitetach można wrócić po wyborach". - Wydaje mi się, że teraz ten projekt jest czymś w rodzaju "podpałki" skierowanej do mediów. Bo Prawo i Sprawiedliwość samo broniło immunitetów swoich posłów - powiedziała polityk.
REKLAMA
Zgodnie z konstytucją immunitet formalny chroni posła lub senatora przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Obejmuje on wszystkie czyny popełnione przez parlamentarzystę, w szczególności czyny inne niż wynikające z wykonywania mandatu i rozciąga się na całe postępowanie karne.
Parlamentarzystę chroni też immunitet materialny - stanowiący, że nie może on być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego (np. wystąpienia w parlamencie, sposób głosowania, zgłaszane inicjatywy ustawodawcze) - ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu.
Czytaj także:
- Marek Ast o immunitecie: nie ma powodu, by taka ochrona nadzwyczajna dotyczyła parlamentarzystów
- PiS złożyło w Sejmie projekt zmian w konstytucji. Chodzi o immunitety
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
Hanna Gill-Piątek o immunitetach (Rozmowa PR24) 17:16
Dodaj do playlisty
* * *
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Hanna Gill-Piątek (Polska 2050)
Data emisji: 10.11.2022
Godzina emisji: 17.35
bartos
REKLAMA