more_horiz

"Immunitet formalny zdecydowanie niepotrzebny". Politycy o projekcie PiS wymagającym zmian konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 08:52
- Nie może być tak, że poseł ma świadomość tego, że może jechać po pijaku na rowerze i zasłoni się swoim immunitetem. W sposób zdecydowany powinniśmy powiedzieć, że immunitet formalny jest niepotrzebny - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Drabek (PiS). Gościem audycji był także Michał Gramatyka (Polska 2050).

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało w środę złożenie projektów zmiany m.in. konstytucji, które mają ograniczyć immunitet zarówno parlamentarzystów, jak i sędziów oraz projektu ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zniesiony zostanie immunitet formalny, a pozostawiony będzie wyłącznie immunitet materialny.

Na antenie Polskiego Radia 24 do tego projektu odnieśli się goście "Dwóch Stron". Jak zaznaczył Michał Gramatyka z Polski 2050, "nie jesteśmy do tych immunitetów przywiązani".

"Nikt nie powinien się chować za immunitetem"

- Uważamy, że posłowie powinni za takie codzienne sytuacje móc odpowiadać jak każdy obywatel - podkreślił. - Nie widzimy potrzeby, aby ktokolwiek z nas chował się za immunitetem - dodał.

Przemysław Drabek z Prawa i Sprawiedliwości powiedział z kolei, że "musimy zacząć dbać o to, co jest niezwykle istotne". - Powinniśmy być drogowskazami - stwierdził.

- Nie może być tak, że poseł ma świadomość tego, że może jechać po pijaku na rowerze i zasłoni się swoim immunitetem - podkreślił. Dodał, że "w sposób zdecydowany powinniśmy powiedzieć, że immunitet formalny jest niepotrzebny".


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:44 Dwie strony.mp3 Publicyści o ograniczeniu immunitetów formalnych (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadząca: Stanisław Janecki

Goście: Przemysław Drabek (PiS) i Michał Gramatyka (Polska 2050)

Data emisji: 10.11.2022 r.

Godzina emisji: 08.06

jb

Zobacz także

Zobacz także