Premier Morawiecki: Rosja używa żywności jako broni i szantażuje Zachód

- Rosja używa żywności jako broni, by zmusić Zachód do zniesienia sankcji - powiedział w przesłaniu wideo premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że Unia nie może ulec rosyjskiemu szantażowi.

2022-11-11, 18:40

Premier Morawiecki: Rosja używa żywności jako broni i szantażuje Zachód
Mateusz Morawiecki: Rosja używa żywności jako broni i szantażuje Zachód. Foto: Twitter @PremierRP

Oświadczenie szefa polskiego rządu zostało opublikowane po konsultacjach z przewodniczącą Komisji Europejskiej oraz premierami Czech, Słowacji, Rumunii i Węgier, które dotyczyły sprawniejszego funkcjonowania tak zwanych unijnych korytarzy solidarnościowych. 

Zostały one utworzone w reakcji na blokowanie przez Rosję portów na Morzu Czarnym i tym samym eksportu zboża z Ukrainy, co wywołało kryzys żywnościowy. Dzięki korytarzom, jak informowała przed kilkoma dniami brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, udało się wyeksportować około 15 milionów ton zboża z Ukrainy, z czego prawie połowę przez Polskę.

Dziś (11 listopada) Komisja Europejska potwierdziła te dane i ogłosiła, że przekaże w trybie pilnym 250 milionów euro na inwestycje, by skrócić czas oczekiwania na przejściach granicznych i usprawnić ruch na granicach oraz drogach dojazdowych. Komisja zwiększyła pulę pieniędzy na ten cel. Początkowo planowała przeznaczyć 200 milionów euro o czym brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała dziś rano.

"Kreml stara się obarczyć winą Zachód"

Ukraińskie ziarno przede wszystkim kupowane jest przez kraje Afryki i Bliskiego Wschodu. - Wykorzystywanie głodu jako broni przypomina nam najczarniejsze dni radzieckiej historii. Kreml stara się obarczyć winą Zachód za kryzys żywnościowy, który sam spowodował, aby wywrzeć na nas presję i zmusić do zniesienia sankcji. Nie możemy ulec rosyjskiemu szantażowi - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu zwrócił też uwagę, że szlak morski, który został odblokowany pod koniec lipca wciąż jest niepewny dlatego konieczne jest usprawnienie korytarzy solidarnościowych. Dodał, że z zadowoleniem przyjął propozycję Komisji dotyczącą zwiększenia finansowania.

Podkreślał też, że Rosja nie zrezygnuje ze swojej wrogiej propagandy. - Regiony dotknięte kryzysem żywnościowym są zalewane fałszywą, rosyjską narracją. Dlatego musimy też podwoić nasze wysiłki na rzecz przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji w najbardziej wrażliwych częściach świata - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej:

nj, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej