Spotkania ambasadorów państw UE i NATO w Brukseli. Tematem rozmów wybuch w Przewodowie
W Brukseli odbędą się spotkania ambasadorów unijnych krajów (o godz. 9.30), a także ambasadorów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego (godz. 10) poświęcone wybuchowi w Polsce, przy granicy z Ukrainą - poinformowała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
2022-11-16, 06:37
W eksplozji zginęły dwie osoby. MSZ potwierdził, że w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie) spadł pocisk produkcji rosyjskiej. Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Polska podniosła gotowość bojową niektórych jednostek i rozważa, czy zachodzą przesłanki do użycia Art. 4. Traktatu Północnoatlantyckiego.
Art. 4 mówi o konsultacjach sojuszników, jeśli którykolwiek z nich uzna, że jego integralność terytorialna, lub bezpieczeństwo są zagrożone. Polska uruchomiła ten artykuł pod koniec lutego zaraz po rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także po jej ataku w 2014 r. Do tej pory w historii Sojuszu artykuł był wykorzystywany siedmiokrotnie, głównie przez Turcję w związku z wojną w Syrii.
Sojusznicy w NATO będą informowani o polskich ustaleniach
Sojusznicy w NATO rano zostaną poinformowani o najnowszych ustaleniach polskich władz. Przekaże je ambasador Polski przy Sojuszu Tomasz Szatkowski. Niemal w tym samym czasie, w innej części Brukseli ambasador Polski przy Unii będzie przedstawiał ustalenia na spotkaniu z przedstawicielami krajów członkowskich.
REKLAMA
Andrzej Sadoś powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że obecna sytuacja jest przedmiotem najwyższego zainteresowania państw członkowskich i unijnych instytucji. Dodał, że jest w stałym kontakcie z najwyższymi rangą przedstawicielami europejskich instytucji oraz ambasadorami unijnych krajów.
Na Bali, gdzie odbywa się szczyt G20, spotkali się przywódcy krajów G7 i NATO. Zadeklarowali wsparcie dla Polski i pełną współpracę w dochodzeniu przyczyn wybuchu. "Pozostajemy w bliskim kontakcie, by uzgodnić kolejne kroki w czasie kiedy prowadzone będzie dochodzenie" - napisano w oświadczeniu przywódców Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA. Jest w nim także potępienie najnowszych, barbarzyńskich ataków rakietowych na Ukrainę i cywilną infrastrukturę.
Posłuchaj
- Szef Rady Europejskiej: jestem wstrząśnięty informacjami z Polski
- Premier Morawiecki: apeluję do wszystkich Polaków, aby zachować spokój wokół tej tragedii. Bądźmy rozważni
IAR/bartos
REKLAMA
REKLAMA