"Ceny rosną szybciej niż kurs dolara". Kłopoty z lekami w Ameryce Łacińskiej

W wielu krajach Ameryki Łacińskiej ceny najpotrzebniejszych leków "rosną szybciej, niż kurs dolara, a na przykład w Meksyku ceny leków stosowanych w chorobach nowotworów podskoczyły o ponad 54 procent, co jeszcze bardziej zaostrza kryzys, jaki przeżywa region po pandemii koronawirusa" - pisze w sobotniej depeszy z regionu hiszpańska agencja EFE.

2022-11-20, 02:09

"Ceny rosną szybciej niż kurs dolara". Kłopoty z lekami w Ameryce Łacińskiej
W Argentynie w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy leki podrożały o 61,7 proc, niewiele mniej niż wyniosła w tym czasie 66-procentowa inflacja. Foto: Shutterstock/Simon Mayer

Najdroższe w tej części świata są dziś leki w Panamie, gdzie już w lipcu doszło w związku z tym do największych od dziesięcioleci protestów ze strony społeczeństwa i bankructwa mniejszych aptek.

W Argentynie w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy leki podrożały o 61,7 proc, niewiele mniej niż wyniosła w tym czasie 66-procentowa inflacja.

Działające w Meksyku stowarzyszenie społeczne pod nazwą „Zero braków w zaopatrzeniu”, w skład którego wchodzi 30 organizacji pozarządowych ogłosiło, że w związku z błyskawicznie rosnącymi cenami najpotrzebniejszych leków Meksykański Instytut Ubezpieczeń Społecznych w ciągu zaledwie trzech miesięcy tego roku odmówił wystawienia ubezpieczonym większej ilości ulgowych recept niż przez całe dwa lata - 2017 i 2018.

Inflacja w Europie

Kłopoty z wysoką inflacją ma także Europa. - Powinniśmy być przygotowani na bardzo poważną walkę z inflacją, ale nie może ona odbywać się kosztem inwestycji - powiedziała Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 r. w Polsce wzrosły rdr o 17,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym, szybkim szacunkiem GUS.

Czytaj także:

dz/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej