Mateusz Morawiecki w Helsinkach: potrzeba dalszych sankcji wobec Rosji
- Mimo wielkich strat Rosja nadal jest wielkim zagrożeniem. Dlatego też potrzebne są dalsze sankcje - mówił w Helsinkach premier Mateusz Morawiecki.
2022-11-20, 14:30
Premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z szefową fińskiego rządu Sanną Marin, że Rosja musi poczuć ból wojny. Jak mówił, 15 listopada po raz pierwszy "fala uderzeniowa" rosyjskiej agresji na Ukrainę dotknęła terytorium Unii Europejskiej.
"Rosjanie muszą poczuć ból związany z tą wojną"
Zaznaczył, że "szczególne czasy wymagają szczególnych działań". Wskazał na niestosowaną do tej pory potencjalną konfiskatę majątków rosyjskich - zarówno państwa rosyjskiego, jak i rosyjskich oligarchów.
- Muszą poczuć ból związany z tą wojną - ocenił. - Tych środków nie można tylko zamrozić, ponieważ nabierają one wartości. Musimy spowodować, by te środki zostały wykorzystane do odbudowy Ukrainy - powiedział Mateusz Morawiecki. - Dziś cały świat płaci za rosyjską agresję, ale to Rosja powinna zapłacić za wszystkie swoje zbrodnie - zaznaczył szef polskiego rządu.
REKLAMA
W jego ocenie dalsze sankcje są potrzebne, ponieważ pomimo dotkliwych strat Rosja nadal jest wielkim zagrożeniem. Zaznaczył, że dotychczasowe sankcje są skuteczne, mimo że nie pozostają bez wpływu na gospodarki państw je stosujących. - Dlatego wspólnym językiem musimy wyjaśniać wszystkim powody inflacji czy podwyżki cen surowców energetycznych - przekonywał.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że ukraińscy żołnierze zmagają się z wielkim wrogiem - jak Dawid przeciw Goliatowi. - Dlatego Dawid musi wiedzieć, że my - wolny świat - będziemy bronić ich i jesteśmy gotowi poświęcić jeszcze więcej, żeby obronić Ukrainę, ponieważ ona walczy za naszą wolność - mówił.
Posłuchaj
Morawiecki: poprosimy Węgry o szybką ratyfikację dokumentów akcesyjnych Szwecji i Finlandii do NATO
Polski premier był pytany o Węgry i Turcję, które jako jedyne państwa członkowskie NATO nie ratyfikowały dokumentów akcesyjnych, które umożliwią Szwecji i Finlandii wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
REKLAMA
- Za kilka dni pan premier Orban i ja spotykamy się w formacie Grupy Wyszehradzkiej. Jestem pewien, że razem z naszymi przyjaciółmi ze Słowacji i Czech poprosimy Viktora Orbana o szybką ratyfikację dokumentów dla Szwecji i Finlandii, ponieważ ma to krytyczne znaczenia dla wschodniej flanki naszego regionu - powiedział Mateusz Morawiecki.
Wspólna konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego i Sanny Marin
ms/IAR/kor
REKLAMA