PE przyjął rezolucję ws. Rosji. Rzońca: powinna być podstawą do działania dla poszczególnych rządów

- Następnym krokiem powinno być odebranie rosyjskich aktywów zgromadzonych w Europie Zachodniej. Należy odciąć Rosję od współpracy gospodarczej, zagłodzić Putina, a nie Polskę i Węgry - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Bogdan Rzońca.

2022-11-23, 18:20

PE przyjął rezolucję ws. Rosji. Rzońca: powinna być podstawą do działania dla poszczególnych rządów
Bogdan Rzońca. Foto: PR24/RB

Parlament Europejski przegłosował uznanie Rosji za państwowego sponsora terroryzmu. Wstępne porozumienie w tej sprawie zawarły wcześniej różne grupy polityczne. W rezolucji jest też mowa o wybuchu rakiety w Przewodowie.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Władimir Putin zabija ludzi na Ukrainie. - Wolałbym użyć sformułowania w rezolucji, że Putin jest bandytą i terrorystą. Nie było jednak na to zgody w poszczególnych grupach politycznych. Mimo wszystko Rosjanie zostali napiętnowani. Do rezolucji dopisano także, że Rosjanie nadal nie oddali wraku samolotu TU-154M i czarnych skrzynek - powiedział Bogdan Rzońca. 

- Liczymy na to, że rezolucja będzie podstawą do działania dla poszczególnych rządów UE i KE. Rosyjscy oligarchowie bawią się we Francji i Niemczech. Ci ludzie wynieśli Putina do władzy. Następnym krokiem powinno być odebranie rosyjskich aktywów zgromadzonych w Europie Zachodniej. Należy odciąć Rosję od współpracy gospodarczej, zagłodzić Putina, a nie Polskę i Węgry - tłumaczył europoseł PiS. 

Jego zdaniem KE nadal ma możliwości, aby pozbawić Putina wpływów w Europie. - Nie ma na to jednak zgody w poszczególnych państwach UE. Każde miało jakieś interesy z Putinem. Być może rezolucja pozwoli na nowo przeanalizować działania wobec putinowskiego reżimu. Będziemy naciskać KE w PE, aby wprowadziła kolejne sankcje wobec Rosji - stwierdził Rzońca. 

REKLAMA

Posłuchaj

Bogdan Rzońca gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 13:09
+
Dodaj do playlisty

Rezolucja ma zostać przekazana organizacjom międzynarodowym, w tym Radzie Europy i ONZ, oraz władzom Ukrainy. Dokument ma też trafić do rządu i parlamentu Federacji Rosyjskiej oraz do Władimira Putina. Rezolucja ma w tej chwili głównie znaczenie symboliczne - na razie w Unii nie ma bowiem oficjalnego mechanizmu uznania danego kraju za "państwowego sponsora terroryzmu". Europarlament wzywa jednak państwa członkowskie Unii, by taki środek prawny wprowadziły.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

REKLAMA

Gość: Bogdan Rzońca (europoseł PiS)

Data emisji: 23.11.2022

Godzina emisji: 17.35

PR24/jt/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej