"To nonsens". Berlin reaguje na wypowiedź Borisa Johnsona dot. stanowiska Niemiec wobec wojny

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit ocenił jako nonsens wypowiedź Borisa Johnsona. W wywiadzie dla portugalskiej edycji CNN były brytyjski premier zasugerował, że Niemcy uznały, że jeśli agresja Rosji ma nastąpić, to lepiej, żeby Ukraina się poddała.   

2022-11-23, 16:57

"To nonsens". Berlin reaguje na wypowiedź Borisa Johnsona dot. stanowiska Niemiec wobec wojny
Rzecznik niemieckiego rządu zaprzecza wypowiedzi Borisa Johnsona, że Berlin chciał, aby Ukraina się poddała. Foto: Shutterstock.com/Nazar Gonchar

- Johnson zawsze miał swój własny stosunek do prawdy, nie inaczej jest teraz - powiedział w Berlinie Steffen Hebestreit.

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w rozmowie ze stacją CNN wyjawił kulisy rozmów europejskich liderów prowadzonych przed atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wynika z nich, że Niemcy liczyły na szybki upadek Kijowa, Francja nie dopuszczała do siebie myśli o wojnie, a Włochy wolały milczeć, niż narazić się Moskwie.

O podejściu Niemiec zdecydowały "rozsądne powody ekonomiczne"?

- Niemcy uważali, że jeśli agresja ma nastąpić (...), to lepiej, żeby wszystko szybko się skończyło, a Ukraina się poddała" - stwierdził Johnson, przytaczając "rozsądne powody ekonomiczne" takiego podejścia. "Nie mogłem tego poprzeć, uważałem, że to katastrofalny sposób patrzenia na tę sytuację. Ale mogę zrozumieć, dlaczego myśleli i czuli tak, jak myśleli" - powiedział Johnson w wywiadzie dla portugalskiej edycji CNN.

Kanclerz Olaf Scholz i cały rząd federalny opowiedzieli się za znacznymi dostawami broni na Ukrainę, więc "fakty przemawiają przeciwko tej insynuacji" – powiedział Hebestreit, cytowany przez telewizję ARD.

REKLAMA

- Boris Johnson stwierdził fakty wynikające z interesów poszczególnych krajów Unii Europejskiej i Zachodu - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 dr Krzysztof Winkler z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. - Po prostu Niemcy i Francja postawiły na współpracę z Rosją, co zresztą nie jest niczym nowym - ocenił, wyjaśniając, że "od kilkuset lat ciągnie się historia wzajemnej współpracy i korzyści, jakie te państwa odnoszą w kontaktach ze sobą".

Czytaj także:

Zobacz: wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

PAP

asp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej