Przewodnicząca ZP OBWE podczas sesji w Warszawie: mimo 9 miesięcy terroru Ukraina trwa i walczy
- To Rosja rozpoczęła wojnę i to ona musi ona ją zakończyć. Jeżeli Rosja nie zakończy agresji, to mocno przemyślimy jej uczestnictwo w OBWE - mówiła przewodnicząca ZP OBWE Margareta Cederfelt. Zaznaczyła, że OBWE i Polska "idą ramię w ramię".
2022-11-24, 14:41
W czwartek rano w Warszawie rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE; w jej ramach 200 delegatów z 52 krajów będzie w Sejmie dyskutowało o wojnie w Ukrainie.
W wystąpieniu inauguracyjnym szefowa ZP OBWE przypomniała, że dziewięć miesięcy podobne spotkanie odbyło się w Wiedniu, gdzie zorganizowano zimową sesję.
- Z samego ranka, kiedy rozpoczęliśmy nasze obrady rosyjskie pociski spadały na wiele miejsc na Ukrainie; czołgi i wojska przedarły się przez granicę. Pożegnaliśmy naszych ukraińskich kolegów, nie wiedząc, czy jeszcze kiedykolwiek ich zobaczymy żywych. I cieszę się, że jesteście państwo dzisiaj z nami - powiedziała, co przyjęto głośnymi brawami.
"Ciemności pogrążyły ziemię"
Szwedzka polityk wspominał, że przed atakiem Rosji na Ukrainę, przy jej granicach gromadziły się rosyjskie wojska, a "zaledwie kilka dni przed atakiem militarnym słyszeliśmy w wiadomościach, w jaki sposób pan Putin powiedział, iż to były tylko ćwiczenia wojskowe, i wojska wrócą wkrótce do swoich jednostek. A tak się nie stało" - przypomniała.
- Od tego czasu minęło już dziewięć miesięcy terroru i zniszczeń, ciemności pogrążyły ziemię; ludzie - miliony - żyją w zimnie. Zniszczono miasta, tysiące ludzi zginęło pod gruzami. Są to zbrodnie i są to ofiary zbrodni wojennych - zaznaczyła. Jak wskazała, "miliony uchodźców i deportowanych przekroczyło granicę, a mimo to Ukraina trwa i walczy". - Nasze Zgromadzenie Parlamentarne jest z Ukrainą. Tak działo się od samego początku i tak będzie się działo - zapewniła Margareta Cederfelt.
REKLAMA
"Idziemy ramię w ramię"
Przewodnicząca ZP OBWE oświadczyła, że sesja w Warszawie jest kolejnym wyrazem tego, jak Polska pracuje w tym roku, gdy przewodniczy OBWE. - Idziemy ramię w ramię przez cały rok. Tak samo dzisiaj wszyscy wiemy, że wojna, napaść na Ukrainę jest całkowicie bezprawna - stwierdziła.
Cederfelt podkreśliła także "wyjątkowe wsparcie Polski na rzecz Ukrainy". - Mogę powiedzieć, iż tutaj wielu Ukraińców znalazło swój drugi dom. Chciałam też podkreślić, iż Polska jest wzorem współpracy międzynarodowej w obliczu konfliktu zbrojnego - powiedziała.
Stanowcze wsparcie dla Ukrainy
- Nadal będziemy bardzo stanowczo wyrażali nasze wsparcie dla Ukrainy. Niezależność, suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy w międzynarodowo uznanych granicach jest nienegocjowalna. Nasze pełne wsparcie jest potrzebne tym na froncie i tym, którzy szukają schronienia w naszych krajach - oświadczyła.
To przesłanie - podkreśliła - "musimy jasno uzmysłowić Kremlowi". - Pełne poszanowanie prawa międzynarodowego, pełne poszanowanie zobowiązań międzynarodowych w obrębie OBWE i innych organizacji, jest jedyną drogą do budowania długofalowego pokoju w Europie. (...) To Rosja rozpoczęła wojnę i musimy przekonać Rosję, że musi ona zakończyć tę agresję i opuścić terytorium Ukrainy, które okupuje. O ile tak się nie stanie, OBWE i Zgromadzenie Parlamentarne OBWE powinno w sposób bardzo mocny przemyśleć uczestnictwo Federacji Rosyjskiej w OBWE - powiedziała Cederfelt.
REKLAMA
Tragedia w Przewodowie
Odnosząc się do przyszłości, polityk przyznała, że nie jest ona pewna. - Dziewięć miesięcy po rozpoczęciu wojny widzimy, że czekają nas jeszcze miesiące niepewności - oceniła.
Wskazała też na "tragiczny incydent" w Przewodowie w Polsce, który w ubiegłym tygodniu spowodował śmierć dwóch polskich obywateli przy granicy z Ukrainą. - Przypomina to nam jakże boleśnie, że wojny nie da się przewidzieć. Nikt tutaj nie może powiedzieć, jak długo ta wojna jeszcze potrwa i co stanie się, kto będzie kolejną ofiarą – powiedziała.
- MAEA bije na alarm. "Potrzeba ochrony Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej"
- Media: USA przyspieszają decyzję, rozmieszczą nowoczesną bombę atomową w europejskich bazach NATO
- Przyjmowanie jodku potasu "na zapas" może być bardzo szkodliwe. Lekarz wyjaśnia, jak to działa
Posłuchaj
Zobacz: wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia
PAP,IAR
asp
REKLAMA
REKLAMA