WOT ma już 35 tys. żołnierzy. Gen. Kukuła: zakładamy, że w 2035 roku będzie ich 57 tys.
WOT jest niezwykłym rodzajem Sił Zbrojnych na wielu płaszczyznach. W Polskim Radiu 24 o jego cechach mówił dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła. Nasz gość zwrócił uwagę na szczególnie wysoki odsetek żołnierzy z wyższym wykształceniem, a także żołnierzy-kobiet.
2022-11-26, 09:50
Mija szósty rok formowania nowego rodzaju Sił Zbrojnych, jakim są Wojska Obrony Terytorialnej. To specyficzna formacja, bowiem przynależność do niej nie oznacza zamknięcia w koszarach, ale żołnierze WOT mogą pracować zawodowo, mieszkać ze swoimi rodzinami, a służbę wojskową pełnią co do zasady w swojej okolicy. W Polskim Radiu 24 o pierwszych blisko 6 latach WOT mówił dowódca tego rodzaju Sił Zbrojnych gen. Wiesław Kukuła.
Wojska Obrony Terytorialnej - najbardziej niezwykły rodzaj Sił Zbrojnych
Gość audycji zgodził się, że 35 tysięcy żołnierzy po niespełna 6 latach formowania WOT-u robi wrażenie, zwłaszcza, że początkowo, kiedy służba ta była projektowana, tylu żołnierzy zakładano jako docelową liczbę. - Później ta wartość się zmieniała. Dzisiaj mogę powiedzieć, że zakładamy, że w 2035 roku WOT będzie liczył 57 tys. żołnierzy, z czego 50 tys. to będą żołnierze obrony terytorialnej, a 7 tys. to żołnierze zawodowi - mówił gen. Wiesław Kukuła.
Gość audycji podkreślił, że WOT jest wyjątkowy w porównaniu z innymi rodzajami Sił Zbrojnych na wielu płaszczyznach. - Jeśli chodzi o żołnierzy, to od samego początku nie zmienia nam się kompozycja. Jeśli chodzi o średnią wieku, to jest ok. 32 lat (podkreślam - mówię o statystyce), to jest 32 proc. żołnierzy z wyższym wykształceniem i kolejne kilkanaście proc. studiujących. Czyli niemal co drugi żołnierz formacji ma lub będzie miał wykształcenie wyższe i to jest absolutny ewenement na skalę światową - wyliczał gen. Kukuła.
- Mamy też wcześniej niespotykany w żadnej innej służbie w Polsce odsetek żołnierzy-kobiet, który przekroczył już 20 proc. To też jest bardzo ciekawe, ale też bardzo pozytywnie wpływa na funkcjonowanie formacji, która ze swej natury musi być bardziej - kolokwialnie powiem - empatyczna, niż inne rodzaje Sił Zbrojnych - dodał dowódca WOT.
REKLAMA
WOT i pożytek dla całego wojska
Generał broni Wiesław Kukuła mówił także o tym, jak WOT przyczynił się do wzmocnienia i przeszkolenia armii zawodowej, ale także żołnierzy rezerwy. W audycji była mowa o tym, że WOT często jest pierwszym wyborem kandydatów do służby wojskowej, który - jeszcze kończąc szkołę - zakładają mundur żołnierza WOT, by potem kontynuować tę służbę lub iść w stronę zawodowstwa.
W audycji była także mowa o tzw. aktywnej rezerwie, która jest jeszcze jednym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą służyć w wojsku, jednak ich praca zawodowa nie pozwala nawet na służbę w WOT. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej mówił także o rozwoju najnowszej Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak mówił gen. Kukuła, zainteresowanie służbą w WOT wśród mieszkańców Warszawy przerosło najśmielsze oczekiwania dowódców.
- Żołnierze niektórych jednostek otrzymają dodatki. Szef MON podpisał rozporządzenie
- "Dziękujemy za ochronę granicy RP". Wyjątkowy koncert dla wojska i służb mundurowych
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: gen. Wiesław Kukuła (dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej)
Data emisji: 26.11.2022
Godzina emisji: 08.35
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA