Korytarz Solidarności. Ile ukraińskich produktów rolnych przewożonych jest przez Polskę?

Przez Polskę przewozi się obecnie ok. 40 proc. ukraińskich produktów rolnych eksportowanych w ramach tzw. Korytarzy Solidarności - podał resort infrastruktury. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaznaczył, że przewozy żywności i innych ładunków z Ukrainy znacznie się zwiększyły.

2022-11-30, 12:15

Korytarz Solidarności. Ile ukraińskich produktów rolnych przewożonych jest przez Polskę?
Przez terytorium Polski jest obecnie miesięcznie transportowanych około 452 tys. ton zbóż. Foto: Shutterstock/Mr. Kosal

- Przewozy żywności i innych ładunków z Ukrainy do Unii Europejskiej znacznie się zwiększyły. W ramach tzw. Korytarzy Solidarności przez terytorium Polski jest obecnie miesięcznie transportowanych około 452 tys. ton zbóż, czyli o ponad 50 proc. więcej niż w połowie roku - wskazał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że w porównaniu do października zeszłego roku wzrost przewozów zbóż w analogicznym okresie 2022 r. jest ponad 16-krotny.

Prace usprawniające transport

Resort infrastruktury zaznaczył, że przez Polskę przewozi się obecnie ok. 40 proc. ukraińskich produktów rolnych eksportowanych w ramach Korytarzy Solidarności. - Nieustannie pracujemy nad usprawnieniami, które wpływają na zwiększanie ilości ukraińskich towarów, w szczególności produktów rolno-spożywczych, eksportowanych przez nasze terytorium - stwierdził Adamczyk.

Logistyka eksportu zbóż z Ukrainy, kwestie związanej z tym infrastruktury oraz priorytety współpracy Polski z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju były głównymi tematami wtorkowego spotkania ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z wiceprezesem EBOR Markiem Bowmanem.

Szybsza odprawa na granicy

Szef MI zwrócił uwagę na działania Polski, których celem jest poprawa funkcjonowania ruchu granicznego między Polską a Ukrainą. Jednym z takich działań było "wprowadzenie 24-godzinnej odprawy na granicach przy pełnym zaangażowaniu służb takich jak Straż Graniczna, Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Weterynarii, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Krajowa Administracja Skarbowa" - przypomniano w komunikacie resortu.

REKLAMA

Minister Adamczyk podkreślił, jak ważnym z punktu widzenia Polski projektem jest budowa międzynarodowego korytarza Via Carpatia, "zaś dla strony ukraińskiej szlak ten może mieć duże znaczenie gospodarcze".

Jak podał resort, przedstawiciele EBOR i strona polska "podkreślili potrzebę eliminacji wąskich gardeł i wsparcia rozbudowy infrastruktury umożliwiającej swobodny przepływ ukraińskich towarów przez terytorium Polski".

Wzrost ruchu towarowego

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej st. asp. Edyta Chabowska, po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r., przez pierwszy miesiąc ruch pojazdów ciężarowych na granicy polsko-ukraińskiej zmniejszył się o 45 proc. w porównaniu do marca 2021 r.

KAS odnotowała wzrost liczby odprawionych pojazdów ciężarowych o 39 proc. na kierunku wjazdowym do Polski i o 13 proc. na kierunku wyjazdowym. Natomiast od początku tego roku do połowy listopada br. w porównaniu do odpowiedniego okresu w 2021 r. na kierunku przywozowym do Polski ruch pojazdów ciężarowych z Ukrainy wzrósł w sumie o 14 proc., a na kierunku wywozowym o 4 proc.

REKLAMA

- Obecnie notujemy duże natężenie ruchu granicznego, jeśli chodzi o odprawy towarowe. Najczęściej do Polski sprowadzane są z Ukrainy takie towary, jak mrożone owoce, oleje, ziarna zbóż, mąka, jajka, pellet, płyty wiórowe, drewno, granulat opałowy, blacha, pręty stalowe, meble czy biomasa - przekazała Chabowska.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej