Kolejny telefon Scholza do Putina. Prof. Jabłoński: Niemcy zrobią wszystko, by Rosja mogła uczestniczyć w życiu Europy

- Niemcy tak dużo zainwestowali i materialnie i politycznie w układ rosyjsko-niemiecki, że jest oczywiste, że najlepiej dla nich byłoby powrócić do tego stanu, w którym Rosja może uczestniczyć w życiu gospodarczym Europy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL). Gośćmi "Debaty PR24" byli również prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) i prof. Daniel Boćkowski.       

2022-12-03, 11:38

Kolejny telefon Scholza do Putina. Prof. Jabłoński: Niemcy zrobią wszystko, by Rosja mogła uczestniczyć w życiu Europy
Olaf Scholz rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. To już kolejna taka inicjatywa kanclerza Niemiec od momentu wybuchu wojny na Ukrainie. Foto: Gints Ivuskans/Shutterstock

W piątek (2 grudnia) kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Treść dyskusji w komunikacie dla mediów przedstawiły służby prasowe Kremla.

Jak podaje Kreml, rozmowa telefoniczna liderów Rosji i Niemiec odbyła się z inicjatywy naszego zachodniego sąsiada. Dyskusja miała krążyć wokół Ukrainy, zahaczając o różne tematy związane z toczącym się w tym kraju konfliktem. W komunikacie przedstawionym przez stronę rosyjską nie zrezygnowano oczywiście z propagandowych określeń, takich jak "misja pokojowa" zamiast "wojna".

Prof. Daniel Boćkowski komentując te rozmowę, zauważył, że ciekawe jest, że Rosjanie podali swoją wersję, a Niemcy swoją wersję jej przebiegu. - Rosja wypuściła swoją wersję tej rozmowy, w której poinformowano Scholza, że Ukraina nie chce żadnych rozmów pokojowych. W efekcie poszła w świat informacja, że Niemcy są gotowi przywrócić sytuację sprzed wojny, jeśli Rosjanie się wycofają, co jest technicznie niemożliwe - podkreślił.

Z kolei prof. Arkadiusz Jabłoński przypomniał, że kanclerz Niemiec już podczas dyskusji panelowej w czasie berlińskiej konferencji bezpieczeństwa wprost mówił o tym, że chce przywrócić ustalenia dotyczące bezpieczeństwa wypracowane podczas zimnej wojny i po niej. - Oczywiście, o ile Moskwa będzie to honorować - dodał. 

REKLAMA

- Federacja Rosyjska wysyła sygnały, które mają wyjątkowo nikłe szanse na realizację. Rosjanie zdają sobie z tego sprawę. Pozostaje pytanie, po co oni to robią? (...) Tego typu sygnały dają pewne paliwo, które jest podchwytywane przez nieliczne media, m.in. niemieckie. To stwarza pewne wrażenie otwartości Rosji do wchodzenia w inicjatywy międzynarodowe - przeanalizował prof. Jacek Reginia-Zacharski

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

Goście Jerzego Jachowicza o kolejnej rozmowie Scholza z Putinem ("Debata PR24") 50:05
+
Dodaj do playlisty

 

***

Audycja: Debata PR24

REKLAMA

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki), prof. Daniel Boćkowski, prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL)

Data emisji: 03.12.2022

Godzina: 09.06

REKLAMA

Reuters/kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej