Ponad 2,4 mld euro z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego. Sasin: to silny bodziec prorozwojowy
Potrzebne środki trafią do lokalnych samorządów, przedsiębiorców i będą stanowić silny bodziec prorozwojowy - napisał wicepremier Jacek Sasin do uczestników konferencji inaugurującej program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027.
2022-12-06, 15:00
Wicepremier i minister aktywów państwowych w liście odczytanym podczas konferencji w Lublinie napisał, że pozyskanie ponad 2,4 mld euro z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027 wymagało wielu dyplomatycznych wysiłków, ale zakończyły się one sukcesem.
"Silny bodziec prorozwojowy"
"Zrównoważony rozwój całego kraju to wielka ambicja naszego rządu" - podał zastrzegając, że przez wiele lat wschodnie regiony Polski pozostawały na marginesie zainteresowań kolejnych rządów. "Doprowadziło to do sytuacji, w której zmuszeni jesteśmy nadrabiać całe dekady zaniedbań naszych poprzedników" - napisał.
Jak podał Sasin, do tej pory udało się wiele osiągnąć, do gmin, powiatów i miast trafiają środki na inwestycje "blisko ludzi", ale pomimo tych działań potrzeby Lubelszczyzny nadal są ogromne. "Dlatego bardzo się cieszę, że tak potrzebne środki trafią właśnie tu, do lokalnych samorządów i przedsiębiorców" - napisał dodając, że będą one stanowić silny bodziec prorozwojowy i przyczynią się do pozytywnej transformacji Lubelszczyzny i poprawy jakości życia jej mieszkańców. "Realizacja idei Polski solidarnej i rozwijającej się równomiernie, bez względu na regiony, to nie tylko hasło, ale przede wszystkim zdecydowane działania, które od siedmiu lat stale podejmujemy" - wskazał.
Sukces negocjacji z UE
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała podczas wcześniejszego briefingu prasowego, że proces negocjacji programu był bardzo trudny, Komisja Europejska negocjowała twardo, ale wiele rzeczy udało się przedyskutować i wynegocjować.
- Pomimo tego, że pewnie nie na wszystko udało się uzyskać zgodę KE, to dzisiaj możemy mówić o ogromnym sukcesie - przyznała.
Lucie Žáčková z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej powiedziała, że program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego jest drugim największym polskim programem, jeśli chodzi o wysokość środków unijnych. - Spośród wyzwań, z którymi boryka się Lubelszczyzna należy wymienić przede wszystkim poziom PKB, który wynosi 52 proc. średniej unijnej, względnie niski poziom innowacyjności, a także pewne negatywne zjawiska na rynku pracy, takie jak mniejsza aktywność kobiet czy dostępność tego rynku dla osób z niepełnosprawnościami - powiedziała.
Będą konkursy na nabór wniosków o dofinanowanie
Dyrektor departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Anna Brzyska powiedziała, że trwają intensywne prace nad przygotowaniem dokumentów wdrożeniowych, które są niezbędne, aby uruchomić konkursy na nabór wniosków o dofinansowanie.
24 listopada br. Komisja Europejska oficjalnie zaakceptowała program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Dokument szczegółowo określa zasady wydatkowania ponad 2,4 mld euro przeznaczonych dla regionu (o 170 mln euro więcej niż w perspektywie finansowej 2014-2020), z czego ponad 1,7 mld euro to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ponad 700 mln euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
PAP/IAR/PR24, akg
REKLAMA