Ekspert rynku nieruchomości: wskaźnik WIRON obniża wysokość rat i zwiększa zdolność kredytową

- Nie od razu rozstaniemy się z  WIBOR-em od 2023 roku, ale coraz więcej banków będzie udzielało kredyty hipoteczne w oparciu o nowy wskaźnik WIRON - powiedział Bartosz Turek, ekspert ds. nieruchomości w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

2022-12-09, 17:00

Ekspert rynku nieruchomości: wskaźnik WIRON obniża wysokość rat i zwiększa zdolność kredytową
Czy po Nowym Roku coraz więcej banków będzie przechodzić na wskaźnik WIRON, kosztem WIBOR-u ?. Foto: pixabay

Ekspert tłumaczył w audycji, że decyzja banku ING BŚ o rezygnacji z udzielania kredytów mieszkaniowych o zmiennym oprocentowaniu, nie jest zaskoczeniem, bo już ich nie oferuje od jakiegoś czasu. Tym bardziej, że od 1 grudnia 2022 roku, nowy wskaźnik już jest publikowany na GPW.

W opinii Bartosza Turka podstawowa różnica pomiędzy trzy miesięcznym WIBOR-em i trzymiesięcznym WIRON-em polega na tym, że ten pierwszy oparty była na kalkulacjach co się wydarzy za trzy miesiące w przyszłości, tymczasem w tym drugim jest dokładnie odwrotnie i polega na ocenie tego co się już wydarzyło.

Ta kalkulacja oparta o WIRON powinna się przełożyć na niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, co zwiększa zdolność kredytową klienta banku, choć wiele będzie zależało od marży banku. Ale należy zakładać, że przez jakiś czas banki będą niejako równolegle korzystały z WIBORU-u i WIRON-u, ale ze stopniowym wskazaniem na ten ostatni.


Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.

REKLAMA


Posłuchaj

Łukasz Turek ekspert rynku nieruchomości tłumaczy różnicę pomiędzy wskaźnikami WIRON i WIBOR ("Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 4:46
+
Dodaj do playlisty

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej