Dziś w Brukseli szczyt Rady Europejskiej. Weźmie w nim udział premier Mateusz Morawiecki

Wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny - to główne tematy unijnego szczytu, który odbędzie się w Brukseli (początek ok. godz. 10.00). Z europejskimi przywódcami połączy się zdalnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W planie szczytu jest także dyskusja o sporze Europy ze Stanami Zjednoczonymi o dotacje.

2022-12-15, 05:45

Dziś w Brukseli szczyt Rady Europejskiej. Weźmie w nim udział premier Mateusz Morawiecki
Bruksela. Szczyt Rady Europejskiej. Polska chce uzgodnienia limitu cen gazu. Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

- W sprawie rosnących cen gazu Unia Europejska powinna reagować szybko, by zapewnić przewidywalność dla biznesu - podkreślał w środę premier Mateusz Morawiecki, apelując o szybką zgodę na ustalenie maksymalnego pułapu cenowego na ten surowiec.

- Chcemy wykorzystać potężną siłę gospodarczą, jaką dysponuje Unia Europejska, a nie chować się gdzieś w zakamarkach, jak tylko Kreml i Moskwa pogrozi paluszkiem - mówił szef rządu.

Unijny szczyt w Brukseli. Główne tematy

Dotychczasowe negocjacje krajów członkowskich nie przyniosły rezultatu, bo na pułapy cenowe na gaz nie chcą się zgodzić przede wszystkim Niemcy. W najbliższy poniedziałek porozumienie spróbują osiągnąć ministrowie energii unijnych krajów, a w czwartek mają o tym rozmawiać europejscy przywódcy. Zaplanowano również dyskusję o zwiększeniu pomocy finansowej, humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy.

Posłuchaj

Bruksela: szczyt Rady Europejskiej. Polska chce uzgodnienia limitu cen gazu (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

Kolejny temat to spór z USA i amerykański plan obniżenia inflacji, który Europa nazywa protekcjonistycznym. - Istnieje ryzyko, że doprowadzi to do zakłócenia konkurencji - mówiła w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

REKLAMA

Amerykański plan hojnych dotacji wywołał obawy w Europie, że spowoduje on ucieczkę unijnych firm za ocean. Dlatego Komisja zaproponowała złagodzenie w Unii od przyszłego roku zasad przyznawania pomocy publicznej, co jednak nie wszystkim krajom może się podobać.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"

jp/IAR/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej