MŚ w pływaniu: srebrny medal Katarzyny Wasick na 50 m st. dowolnym

Katarzyna Wasick wicemistrzynią świata na dystansie 50 metrów stylem dowolnym! Polska pływaczka w Melbourne tym samym powtórzyła swój wynik sprzed roku. Na dzień przed końcem mistrzostw na krótkiej pływalni Polacy mają dwa medale – srebrny Wasick i brązowy Kacpra Stokowskiego.

2022-12-17, 12:01

MŚ w pływaniu: srebrny medal Katarzyny Wasick na 50 m st. dowolnym

Przed finałem można było być pewnym, że Wasick o złoto rywalizować będzie z faworytką gospodarzy Emmą McKeon. Wypełnione po brzegi trybuny niosły jak na skrzydłach Australijkę, która popłynęła fantastycznie, bijąc rekord mistrzostw świata. Polka z czasem 23.55 uplasowała się na drugiej pozycji.

– Bardzo się cieszę, że udało mi się zdobyć srebrny medal i i wracam z nim do domu. To był srebrny rok, bo z każdych zawodów w tym roku wracam z medalem w tym kolorze, dlatego cieszę się. Zakończyłam ten rok naprawdę fajnie i i mam powody do radości – mówi Wasick.

Starty polskich pływaków wspiera sponsor główny Polskiego Związku Pływackiego PGE Polska Grupa Energetyczna.

Fantastyczny rok Katarzyny Wasick 

REKLAMA

Polka jest pod wrażeniem fantastycznej formy Emmy McKeon. – Emma jest naprawdę klasową zawodniczką i wiedziałam, że popłynie bardzo szybko. Żeby z nią wygrać, musiałabym popłynąć na poziomie rekordu życiowego. Tak się nie stało i cieszę się z tego, co mam. Muszę cieszyć się tymi chwilami, bo już jutro wstajemy, jedziemy do domu na święta i potem wracam do treningów – dodaje.

Trener Katarzyny Wasick Robert Wilk, prywatnie jej brat, podkreśla, że za zawodniczką AZS AWF Katowice fantastyczny rok.

– Na pewno chciałoby się zdobyć ten złoty medal, tym bardziej, że przyjechaliśmy tutaj z najlepszym wynikiem na świecie. Parę błędów zostało jednak popełnionych na starcie i nad nimi będziemy musieli popracować. To daje nam jeszcze większą motywację do tego, żeby po prostu pracować nad tym i by w Paryżu te wyniki były jeszcze lepsze. Kasia potwierdza, że jest cały czas w ścisłej światowej czołówce i będzie się ścigać. Naszym głównym celem są igrzyska w Paryżu i mam nadzieję, że uda nam się w końcu usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego. To jest naszym marzeniem i będziemy o to marzenie walczyć – mówi.

Majerski blisko finału 

REKLAMA

Zaledwie siedmiu setnych sekundy zabrakło innemu zawodnikowi katowickiego AZS AWF, Jakubowi Majerskiemu, do miejsca w finale rywalizacji na 100 metrów stylem motylkowym. Polak, po pewnym awansie z eliminacji, w swoim półfinale przypłynął na piątej pozycji, choć po trzech czwartych dystansu był drugi. Ostatecznie uplasował się na dziewiątej pozycji i jest pierwszym rezerwowym przed niedzielnym finałem.

– Ogólnie z całych mistrzostw jestem zadowolony, bo na trzy starty miałem dwa rekordy życiowe. Niestety, ten główny start nie wyszedł tak, film nie wyszedł tak, jak byśmy tego chcieli. Zabrakło bardzo mało do tego ósmego miejsca, które dawało finał. Na ostatniej długości zdecydowanie zabrakło siły, żeby dociągnąć do końca z dobrym rezultatem. No i jestem poza finałem – mówi Majerski.

W niedzielę koniec mistrzostw 

Niedziela będzie ostatnim dniem zmagań podczas mistrzostw świata w Melbourne. W porannych eliminacjach pokaże się piątka Polaków, w tym dwójka, która w Australii jeszcze nie startowała, czyli Laura Bernat i Radosław Kawęcki.

REKLAMA

Starty zacznie Ksawery Masiuk na 200 merów stylem dowolnym, później na 200 metrów stylem grzbietowym powalczą Bernat i Adela Piskorska, a na końcu na tym samym dystansie wśród mężczyzn popłyną Kawęcki i brązowy medalista na 50 metrów grzbietowym Kacper Stokowski.

Sesja eliminacyjna rozpocznie się o godz. 1 czasu polskiego, a sesja finałowa o 9.30.

Posłuchaj

Trener Piotr Gęgotek o medalu Katarzyny Wasick 0:20
+
Dodaj do playlisty

Wyniki sobotnich finałów:

mężczyźni
sztafeta 4x50 m st. zmiennym
1. Włochy 1.29,72 - rekord świata
(Lorenzo Mora, Nicolo Martinenghi, Matteo Rivolta, Leonardo Deplano)
2. USA 1.30,37
(Ryan Murphy, Nicolas Fink, Shaine Casas, Michael Andrew)
3. Australia 1.30,81
(Isaac Cooper, Grayson Bell, Matthew Temple, Kyle Chalmers)
800 m st. dowolnym
1. Gregorio Paltrinieri (Włochy) 7.29,99
2. Henrik Christiansen (Norwegia) 7.31,48
3. Logan Fontaine (Francja) 7.33,12
400 m st. zmiennym
1. Daiya Seto (Japonia) 3.55,75
2. Carson Foster (USA) 3.57,63
3. Matthew Sates (RPA) 3.59,21
50 m st. dowolnym
1. Jordan Crooks (Kajmany) 20,46
2. Benjamin Proud (W. Brytania) 20,49
3. Dylan Carter (Trynidad i Tobago) 20,72

kobiety

sztafeta 4x50 m st. zmiennym
1. Australia 1.42,35 - rekord świata
(Mollie O'Callaghan, Chelsea Hodges, Emma McKeon, Madison Wilson)
2. USA 1.42,41
(Claire Curzan, Lilly King, Torri Huske, Kate Douglass)
3. Szwecja 1.42,43
(Louise Hansson, Klara Thormalm, Sara Junevik, Michelle Coleman)
400 m st. zmiennym
1. Hali Flickinger (USA) 4.26,51
2. Sara Franceschi (Włochy) 4.28,58
3. Waka Kobori (Japonia) 4.29,03
50 m st. dowolnym
1. Emma McKeon (Australia) 23,04
2. Katarzyna Wasick (Polska) 23,55
3. Anna Hopkin (W. Brytania) 23,68

Czytaj także:

bg/PAP/IAR, inf. prasowa 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej