Ligue 1: Olympique Lyon ma nowego właściciela. Pełna sukcesów era Aulasa dobiegła końca

2022-12-20, 18:06

Ligue 1: Olympique Lyon ma nowego właściciela. Pełna sukcesów era Aulasa dobiegła końca
Jean-Michel Aulas. Foto: PAP/Castel Franck/ABACA

Jean-Michela Aulas po 35 latach sprzedał większościowy pakiet udziałów we francuskim klubie Olympique Lyon. Nowym właścicielem "Les Gones" Amerykanin John Textor, ale Francuz pozostanie prezydentem klubu.

O sprzedaży OL mówiło się już latem tego roku. Ostatecznie Aulas i należący do Textora Eagle Football Holdings dobili targu dopiero w grudniu. Amerykanie przejęli dokładnie 77,49 procent udziałów w klubie, który siedmiokrotnie triumfował w rozgrywkach Ligue 1. Wszystkie ligowe zwycięstwa przypadły na okres rządów Aulasa, który z prowincjonalnego klubu zrobił jedną z czołowych sił francuskiej ekstraklasy. 

- Udało nam się doprowadzić do skutku tę niesamowitą operację, choć zajęło nam to trochę dłużej niż sobie wyobrażaliśmy. John Textor zdołał jednak zbudować struktury, które pozwolą włączyć klub w skład grupy Eagle wraz z innymi drużynami. To pozwoli utworzyć ambitną siatkę kooperujących europejskich klubów - oświadczył Aulas podczas ogłoszenia informacji o przejęciu klubu.

To przedsięwzięcie na wielką skalę i rozumiem oczekiwania. Zaangażowanych jest wiele klubów, w związku z czym całość nieco się przedłużyła. To były kwestie niezależne od Johna Textora, głównie rozchodziło się o rozmowy z Premier League w kwestii współudziału Crystal Palace - dodał Aulas.

W klubowym portfolio Eagle Football Holdings oprócz wspomnianych Olympique'u Lyon i Crystal Palace znajdują się także brazylijskie Botafogo oraz belgijskie RWD Molenbeek. 

- Dzisiejszy dzień oznacza nowy początek dla Olympique'u Lyon. Po czterech miesiącach konstruktywnych negocjacji, które zakończyły się porozumieniem z Jean-Michelem Aulasem i wszystkimi naszymi partnerami, jesteśmy dumni z osiągnięcia tego wyjątkowego sukcesu. Będzie to przełomowy moment w historii rozwoju europejskiego futbolu - oświadczył Textor na łamach klubowej strony internetowej OL.

Wraz z nowym inwestorem Lyon ma zyskać dodatkowy zastrzyk gotówki. Według doniesień mediów zimowy budżet transferowy OL może przekroczyć 80 mln euro. Wzmocnienia z pewnością się przydadzą, bowiem "Les Gones" w tym sezonie spisują się słabo i po 15 kolejkach zajmują dopiero 8. miejsce w tabeli francuskiej ekstraklasy z 21 punktami na koncie.

Szymon Marciniak zbiera dobre recenzje za finał mistrzostw świata Argentyna - Francja:

Czytaj także:

polskieradio24.pl

bg

Polecane

Wróć do strony głównej