Minister Buda: w 2022 r. wybudujemy historyczną liczbę mieszkań - ponad 200 tysięcy
W 2022 roku wybudujemy historyczną ilość mieszkań, prawie tyle co Gierek budował w czasach dobrze minionych, czyli grubo ponad 200 tys., może 240 tys. - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
2022-12-22, 14:19
Szef resortu rozwoju i technologii pytany w radiu RMF FM o to, czy program dopłat do kredytów w ramach programu Pierwsze Mieszkanie rozwiąże problemy z mieszkalnictwem w Polsce, wskazał: - W 2022 r. wybudujemy historyczną ilość mieszkań, prawie tyle co Gierek budował w czasach dobrze minionych, czyli grubo ponad 200 tys., może 240 tys. - wskazał Buda.
Mniej zleceń na rynku budowlanym
- Gdyby przez najbliższe dziesięć lat budować po 240-250 tys. mieszkań rocznie, mamy lukę mieszkaniową zapełnioną - powiedział minister. Dodał, że w 2016 r. wybudowano 90 tys. mieszkań.
Buda pytany, czy dostrzega kryzys na rynku budowlanym w związku m.in. z wysokimi cenami energii, surowców, wskazał, że "problem nie dotyczy deweloperów", bo "oni sobie sprytnie zmniejszają ilość budów". Przyznał, że problem w tym zakresie jest "dla małych firm, które są podwykonawcami". - Wszyscy ci, którzy pracowali dzisiaj na dużym froncie, mieli dużo zleceń, mogą ich mieć mniej - stwierdził.
Program Pierwsze Mieszkanie
Zdaniem szefa MRiT zaoferowanie rynkowi programu w rodzaju tarczy pomocowej wygenerowałby dodatkową inflację. - Gonilibyśmy królika, czyli znów pieniądze na rynku, pewne zabezpieczenie na chwilę, podwyżka inflacji i znów ten sam problem za rok - powiedział. Według niego "dzisiaj to nie jest ten moment, żeby wychodzić z tarczami".
Zapowiedziany w połowie grudnia program Pierwsze Mieszkanie, który miałby ruszyć od 1 lipca 2023 r., jest skierowany do osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie.
Zgodnie z zapowiedziami MRiT, program będzie zawierać dwa elementy. Pierwszym z nich jest "bezpieczny kredyt 2 proc.". Będzie mogła uzyskać go osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i "pierwszego mieszkania" spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.
Wysokość kredytu i oprocentowanie
Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem - 600 tys. zł na lokale na rynku pierwotnym i wtórnym.
Nabywca pierwszego mieszkania będzie miał dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie, bo przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m kw. Kredyt będzie dotyczył mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym. Marża banku nie będzie mogła być wyższa od marży innych jego kredytów hipotecznych. Z kredytu będzie można skorzystać do 2027 r. - z możliwością przedłużenia.
REKLAMA
- Program "Pierwsze mieszkanie". Minister Buda: ma być powszechny i szeroki jak 500+
- Eksperci: szansa na własne mieszkanie jest ważna dla polskiej demografii
Drugim elementem programu jest Konto Mieszkaniowe - specjalne konto oszczędnościowe, które będzie prowadzone przez banki komercyjne. Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego).
Z programu może skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwojgiem własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m kw. przy dwojgu dzieci, 75 m kw. przy trojgu dzieci i 90 m kw. przy czworgu, bez limitu m kw. przy pięciorgu i większej liczbie dzieci). Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3-10 lat.
REKLAMA
PAP/IAR/PR24, akg
REKLAMA