Premier Morawiecki i minister Błaszczak spotkają się dziś z żołnierzami w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych
Premier Mateusz Morawiecki przyjedzie dziś na spotkanie wigilijne w bazie wojskowej pod Poznaniem. Prezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkają się z żołnierzami Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i załogami szkolącymi się na amerykańskich czołgach Abrams.
2022-12-23, 05:45
Mateusz Morawiecki i Mariusz Błaszczak zwiedzą park techniczny jednostki w podpoznańskim Biedrusku. Niedaleko znajduje się poligon, na którym miesiąc temu polscy żołnierze po raz pierwszy strzelali z armat czołgów Abrams. Pierwsze załogi przeszły już pełne szkolenie. Pojazdy trafią przede wszystkim do 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach.
Czołgi Abrams to amerykańskie konstrukcje, których 250 w wersji M1A2 SEPv3 zamówił w kwietniu szef MON. Zamówienie obejmuje także sprzęt towarzyszący, w tym wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules i mosty M1074 Joint Assault Bridge oraz pakiet szkoleniowy, logistyczny i zapas amunicji. Wartość umowy to 4,75 mld dolarów. Zakończenie dostaw planowane jest w 2026 r.
Czołgi Abrams w Polsce. Pakiet kilkuset maszyn
Abramsy będą dostarczane głównie do 18. Dywizji Zmechanizowanej, której siedziba znajduje się w Siedlcach. W szkoleniu, prowadzonym przez stronę amerykańską w ramach tzw. Akademii Abrams w 2022 r. m.in. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Biedrusku, wzięło udział łącznie ponad 150 żołnierzy, w tym kadra techniczna, instruktorska oraz załogi - bezpośredni użytkownicy sprzętu.
Strona amerykańska zapewniła personel szkoleniowy. Szkolenie w ramach Akademii Abrams będzie kontynuowane w 2023 r.
REKLAMA
Poza zaakceptowanym przez amerykański Kongres pakietem 250 czołgów Abrams SEPv3, Polska otrzyma również 116 czołgów Abrams w ich wcześniejszej konfiguracji - M1A1, posiadających system łączności oraz zarządzania polem walki kompatybilny z pozyskiwanymi czołgami Abrams M1A2 SEPv.3. Czołgi te mają zastąpić sprzęt, który Polska przekazała broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainie.
- Polska przekazuje broń Ukrainie. Błaszczak: nie obniżamy naszych zdolności obronnych
- Wawrzyk o polskich zakupach sprzętu wojskowego: nasze bezpieczeństwo to bezpieczeństwo NATO
Zobacz także: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w "Sygnałach dnia"
jp/PAP
REKLAMA