W Lublinie wykryto trzy starożytne miecze w paczce z Ukrainy

Cenne zabytki wykryli w przesyłce pocztowej nadanej w Ukrainie funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Najstarsze z egzemplarzy datowane są na około VII-V wiek p.n.e. Rynkową wartość mieczy oszacowano na 6 tysięcy złotych.

2022-12-30, 05:30

W Lublinie wykryto trzy starożytne miecze w paczce z Ukrainy
Dwa z trzech wykrytych mieczy to "akinakes" miecze ze starożytnego Bliskiego Wschodu (przykładowa broń tego typu na zdjęciu). Foto: HERMANN HISTORICA GmbH / Interfoto / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska / Forum

Powiązany Artykuł

miecz izrael krzyżowcy 1200 mid-epa09532287.jpg
U wybrzeży Izraela wyłowiono miecz krzyżowca. Przeleżał w morzu 900 lat

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś poinformował 29 grudnia 2023 roku o tym, że na trzy starożytne miecze natrafili funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie podczas kontroli przesyłki pocztowej nadanej w Ukrainie.

– Dwa z nich to miecze typu "akinakes", rodzaj broni obosiecznej, wykonanej z żelaza, charakterystycznej dla kultury Scytów. Okres powstania mieczy datuje się na VII-V wiek przed Chrystusem. W polskich zbiorach znajduje się obecnie jedynie około 10 sztuk tego typu zabytków – zaznaczył rzecznik.

Powiązany Artykuł

Miecz Denisa 1200.png
Portugalia. Odnaleziono miecz monarchy z przełomu XIII i XIV wieku

Trzeci z przechwyconych przez celników mieczy jest w typie sarmackim. Powstanie tej broni datuje się na okres od przełomu IV/III wieku przed Chrystusem do IV wieku n.e. – Rynkową wartość zatrzymanych wykopalisk oszacowano na 6 tysięcy złotych. Ostateczną opinię, w tym co do wartości zabytkowej mieczy, wyda niezależny rzeczoznawca – dodał Michał Deruś.

Za wprowadzanie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dóbr kultury z państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej z naruszeniem przepisów prawa grozi nawet do 2 lat więzienia.

REKLAMA

PAP/mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej