Reparacje wojenne od Niemiec. Wiceszef MSZ: zwracam się do liderów ONZ o wsparcie

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że zwróci się do liderów ONZ o wsparcie działań dążących do uzyskania odszkodowań wojennych za szkody wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Jak dodał, skoro nie widać chęci ze strony Niemiec do współpracy, podejmujemy kolejne działania o charakterze międzynarodowym.

2023-01-03, 14:38

Reparacje wojenne od Niemiec. Wiceszef MSZ: zwracam się do liderów ONZ o wsparcie
Wiceszef MSZ: zwracam się do liderów ONZ o wsparcie ws. odszkodowań wojennych dla Polski od Niemiec. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Na konferencji prasowej wiceszef MSZ zapowiedział, że zwróci się do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ Csaby Korosiego, przewodniczącego Rady Praw Człowieka ONZ Vaclava Baleka oraz do Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka Volkera Türka z prośbą o nawiązanie współpracy i wsparcia działań na rzecz uzyskania przez Polskę odszkodowań wojennych od Niemiec za szkody wyrządzone Polsce w okresie II wojny światowej.

Reparacje wojenne. Polska przeprowadzi akcję informacyjną

Mularczyk zapowiedział, że do wymienionych liderów zostanie wręczone angielskie tłumaczenie opublikowanego 1 września 2022 r. raportu o stratach wojennych Polski.

- Polska przeprowadzi również akcję informacyjną wśród krajów członkowskich ONZ, by poinformować je o przesłankach i podstawach naszych roszczeń oraz postawie Niemiec, które odmawiają podjęcia z Polską dialogu w tej sprawie - dodał.

- To kolejna inicjatywa, która zmierza o przypomnienia światu sprawy odszkodowań wojennych, strat wynikłych z agresji i okupacji niemieckiej w Polsce, dokonanych w naszym kraju zniszczeń, grabieży majątków oraz mordów na polskich obywatelach. Przypomnę, że wystosowaliśmy 50 listów do krajów Rady Europy, NATO i UE - mówiła wiceszef MSZ

REKLAMA

Nota dyplomatyczna do Niemiec ws. odszkodowań. Brak odpowiedzi

- Wystosowaliśmy również wniosek do sekretarz generalnej Rady Europy, ale również do Komitetu Ministrów Rady Europy, zwróciliśmy się też do sekretarz generalnej UNESCO z prośbą o podjęcie współpracy w tym obszarze. Dzisiejsza inicjatywa jest kolejnym elementem umiędzynarodowienia problematyki odszkodowań i reparacji wojennych dla Polski - zaznaczył wiceminister.

Podkreślił, że Polska nigdy nie zrzekła się reparacji od Niemiec ani nie otrzymała odszkodowań za straty wojenne.

- Niestety do dnia dzisiejszego, a mijają już trzy miesiące od wysłania noty dyplomatycznej do rządu Niemiec, nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi. Przypomnę, że 3 października ubiegłego roku została wysłana nota dyplomatyczna do rządu Niemiec, gdzie jest 9 punktów, 9 żądań - do dnia dzisiejszego, rząd Niemiec nie odpowiedział - mówił.

- Skoro nie widzimy woli ze strony rządu Niemiec, chęci do współpracy, rozmowy, podejmujemy kolejne działania o charakterze międzynarodowym. (...) Nawołujemy państwo niemieckie i apelujemy, by podjęło systemowe środki do uregulowania tej kwestii - po pierwsze do wypłaty Polsce odszkodowań, do wyrównania szkód, które ponieśli polscy obywatele, do zwrotu polskich zasobów bankowych, ubezpieczeniowych i do zwrotu skradzionych Polsce dóbr kultury i dzieł sztuki - oświadczył.

Czytaj także:

Zobacz: wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk w Programie 1 Polskiego Radia

PAP

asp

kor


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej