Sieć piątej generacji. Cyfrowa Polska o przełomowym znaczeniu nowej technologii dla rozwoju kraju
Długo oczekiwana aukcja 5G będzie momentem przełomowym dla budowy sieci piątej generacji w Polsce w 2023 roku - prognozuje Związek Cyfrowa Polska. Wskazuje, że sieć nowej generacji pomoże automatyzować i robotyzować produkcję przemysłową, co w efekcie przyczyni się do wzrostu polskiej gospodarki.
2023-01-03, 15:26
Jak przypomniał Związek Cyfrowa Polska, pod koniec ubiegłego roku Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił start konsultacji dokumentacji aukcyjnej pasma C (3480-3800 MHz).
Dostęp do szybkiego internetu
- Sprawne przeprowadzenie aukcji 5G jest niezwykle istotne zarówno dla branży cyfrowej, jak i użytkowników, bo to jedyna droga do prawdziwie szybkiego i szeroko dostępnego internetu, skrojonego pod XXI wiek - ocenił prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik. - Do tego odpowiednio zabezpieczonego, co w dobie fake newsów, phishingu, cyberataków i rozwoju cyberprzestępczości jest niezbędne - dodał.
Jego zdaniem 2023 rok firmy i miasta powinny wykorzystać na przygotowanie się na wdrożenie 5G, by zaoferować klientom i mieszkańcom nowe usługi i rozwiązania. "Mowa tu na przykład o smart cities, ale też o Internecie Rzeczy, dzięki któremu możliwy będzie rozwój smart home" - wyjaśnił.
Znaczenie sieci 5G dla gospodarki
Dodał, że sieć nowej generacji to także ewolucja w motoryzacji, w tym w komunikacji publicznej. Wskazał, że przemysł coraz chętniej będzie stawiał na budowę sieci prywatnych nowych generacji. - Sieć nowej generacji pomoże automatyzować i robotyzować produkcję. A to w efekcie przyczyni się do wzrostu polskiej gospodarki poprzez inwestycje w nowe, zawansowane technologie - ocenił Kanownik. Przyznał jednocześnie, że będzie to wyzwanie dla przemysłu, który musi się do tego przygotować, m.in. poprzez zapewnienie odpowiednio wykształconych kadr.
Cyfrowa Polska w swoich prognozach na 2023 r. podkreśla również, że w tym roku na znaczeniu jeszcze silniej przybierze rozwój cyberbezpieczeństwa.
Cyberbezpieczeństwo a sieć nowej generacji
Według Związku w kontekście cyberbezpieczeństwa obecny rok upływał będzie również pod znakiem szeregu implementacji ważnych przepisów. Tak samo jak dla cyfrowej branży istotna jest aukcja 5G, istotna i wyczekiwana jest także nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC). - Cyfrowa Polska spodziewa się uchwalenia i wdrożenia nowych przepisów właśnie w 2023 roku. Dzięki nowelizacji możliwe będzie wykluczenie dostawców wysokiego ryzyka, co wprost przełoży się na jeszcze sprawniejsze podniesienie cyberbezpieczeństwa - ocenił szef Cyfrowej Polski.
Rozwój sztucznej inteligencji
Jak prognozuje Cyfrowa Polska, w 2023 roku bardzo istotny będzie także rozwój sztucznej inteligencji oraz rozwiązań chmurowych. - Biznes dostrzega potencjał AI, a także narzędzi chmurowych. Spodziewamy się jeszcze wyższych nakładów firm na budowę i rozwój narzędzi opartych o te technologie. To pomoże im oferować nowe usługi i docierać do jeszcze większej grupy konsumentów, a także sprawniej prowadzić biznes - wyjaśnił Kanownik.
Jego zdaniem wyzwaniem na najbliższe 12 miesięcy dla branży będzie podnoszenie świadomości wynikających z korzyści technologii chmurowych. - Tu mamy wciąż braki, czego m.in. dowodzi ostatnie badanie przeprowadzone dla Canon Polska, z którego wynika, że aż 57 proc. polskich firm nie ufa tego typu rozwiązaniom, co głównie wynika z obaw o bezpieczeństwo tych rozwiązań - zauważył szef Związku.
W oczekiwaniu na aukcję
Pierwsza aukcja na cztery rezerwacje częstotliwości z zakresu 3480 GHz–3800 GHz, które umożliwiają rozwój sieci 5G w Polsce, ruszyła 6 marca 2020 r., ale została odwołana.
- Zobacz, jak pandemia wpłynęła na usługi internetowe i telewizyjne. Jest najnowszy raport
- Nowy iPhone z 5G debiutuje w USA, ale Amerykanie mają problem. "To jak ferrari na wiejskiej drodze"
Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.
REKLAMA
PAP/IAR/PR24, akg
REKLAMA