Akcje Tesli potaniały o 73 proc. w rok. Elon Musk w tym czasie zbiedniał o 200 mld dolarów
W poniedziałkowym komunikacie prasowym Tesla ogłosiła, że w czwartym kwartale 2022 roku dostarczyła rekordową liczbę 405 278 pojazdów. Inwestorzy obawiają się jednak o dalszy popyt na produkty firmy zarządzanej przez Elona Muska. Akcje zanotowały 10 proc. przecenę już pierwszego dnia handlu w nowym roku.
2023-01-04, 09:00
Liczba dostarczonych w zeszłym roku pojazdów stanowi rekord dla firmy, ale jest niższa od większości szacunków Wall Street, nawet tych, które zostały zrewidowane w dół. Konsensus szacunków dotyczących dostaw wynosił 420 760 samochodów
"W 2022 roku dostawy pojazdów wzrosły o 40% r/r do 1,31 mln" - napisano w komunikacie spółki. Jest to mniej niż przewidywany przez firmę 50% wzrost w tym roku.
Tesla skomentowała tak skomentowała wyniki sprzedaży: "Kontynuowaliśmy przejście w kierunku bardziej równomiernego regionalnego miksu budowy pojazdów, co ponownie doprowadziło do dalszego wzrostu liczby samochodów w tranzycie na koniec kwartału. Dziękujemy wszystkim naszym klientom, pracownikom, dostawcom, akcjonariuszom i sympatykom, którzy pomogli nam osiągnąć wspaniały 2022 rok w świetle istotnych wyzwań związanych z COVID i łańcuchem dostaw w ciągu roku."
Był to trzeci kwartał z rzędu, w którym dostawy rozminęły się z szacunkami.
REKLAMA
Ciągle drogo
Agencja Bloomberg przekazała, że podczas gdy akcje Tesli właśnie miały swój najgorszy miesiąc i najgorszy rok od czasu pierwszej oferty publicznej w 2010 roku, udziały w firmie nadal nie są tanie. Wciąż jest warta więcej niż jej wielcy rywale razem wzięci i ma wyższą wycenę niż większość dużych spółek technologicznych. Krótkoterminowe perspektywy zostały poddane presji przez gwałtownie rosnące koszty surowców używanych w bateriach, konkurencję i rozproszenie uwagi Elona Muska przez przejęcie Twittera.
"Uważamy, że Tesla stoi w obliczu znaczącego problemu z popytem" - napisał w poniedziałkowym raporcie Toni Sacconaghi, analityk Bernsteina, który ma również odpowiednik oceny sprzedaży akcji.
"Uważamy, że Tesla będzie musiała albo zmniejszyć swoje cele dotyczące wzrostu (i uruchomić swoje fabryki poniżej zdolności produkcyjnych), albo podtrzymać i potencjalnie zwiększyć ostatnie cięcia cen na całym świecie, wywierając presję na marże" - dodano w raporcie.
Dodatkowo Bloomberg poinformował w ten weekend, że nabywcy Modelu 3 sedan i Modelu Y sport utility vehicle będą nadal otrzymywać 10 000 juanów w zachętach (około 1 450 dolarów), jeśli przyjmą dostawę do 28 lutego 2023 roku.
REKLAMA
Musk zagubiony
Zakup Twittera przez Muska za 44 miliardy dolarów nie pomógł ani akcjom Tesli, ani osobistemu bogactwu Muska. Musk, największy akcjonariusz Tesli, sprzedał akcje Tesli o wartości 23 miliardów dolarów w celu kupna Twittera.
Jego ciągłe tweetowanie i coraz bardziej nieobliczalne zachowanie, szczególnie po przejęciu funkcji CEO w Twitterze, rozwścieczyło inwestorów Tesli, którzy chcą, aby Musk poświęcił więcej uwagi swojej znacznie większej i bardziej wartościowej firmie. Musk bronił się przed krytykami, mówiąc, że nie opuścił żadnego ważnego spotkania Tesli, odkąd przejął odpowiedzialność za Twittera.
Akcje Tesli mogą się odbić, a Musk może ponownie stać się najbogatszą osobą na świecie. Jednak reputacja Muska jako geniusza doznała poważnych szkód w 2022 roku - prawie tak dużych, jak jego osobiste bogactwo. W zeszłym roku posiadane przez niego akcje różnych firm straciły na wartości około 200 mld dolarów. Był pierwszym człowiekiem w historii, który poniósł tak wysoką roczną stratę.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ Bloomberg/ CNN/ mib
REKLAMA