Kiedy rodzic samotnie wychowuje dziecko? Ministerstwo Finansów wyjaśnia, kto ma prawo do ulgi podatkowej

2023-01-12, 10:04

Kiedy rodzic samotnie wychowuje dziecko? Ministerstwo Finansów wyjaśnia, kto ma prawo do ulgi podatkowej
Ministerstwo Finansów: bez znaczenia jest to, czy opieka naprzemienna dotyczy osób stanu wolnego czy rozwodników. Jeżeli wspólnie dzielą trud wychowania dziecka, to trudno przypisać im atrybut samotnego rodzicielstwa.Foto: shutterstock.com

Nowelizacja ustawy o PIT uporządkowała preferencyjne rozliczanie się jako samotny rodzic; wykluczyła też uznanie obojga rodziców za samotnych przy opiece naprzemiennej, co było niesprawiedliwe wobec osób faktycznie samotnie wychowujących dzieci - podkreśla Ministerstwo Finansów.

Resort finansów odniósł się do publikacji "Gazety Wyborczej" pt. "Rozwiedzeni rodzice tracą prawo do ulgi". Jak napisała "GW", opieka naprzemienna w obecnym stanie prawnym uniemożliwia skorzystanie z ulgi podatkowej dla osób samotnie wychowujących dziecko.

Przepisy nie dyskryminują rozwodników

Jak zaznaczyło Ministerstwo Finansów, aby mieć prawo do rozliczenia się jako samotny rodzic i tym samym skorzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku, należy faktycznie wychowywać dziecko bez udziału drugiego rodzica.

"Oznacza to w pełni samodzielne zajmowanie się sprawami dziecka czy zaspokajanie jego potrzeb fizycznych i duchowych. Bez wątpienia nie mamy do czynienia z taką sytuacją w przypadku opieki naprzemiennej. W takim przypadku każdy z rodziców, np. w przypadku zdarzeń losowych jak choroba, może liczyć na pomoc drugiego rodzica" - wskazał resort.

"Dla wyraźniejszego zobrazowania idei i istoty preferencji dla osób samotnie wychowujących dzieci, wystarczy porównać sytuację wdowy lub wdowca z sytuacją osób naprzemiennie wychowujących dzieci. W pierwszym przypadku trud opieki, codziennej troski i wychowania spoczywa wyłącznie na jednej osobie, a w drugim osoba ta ma wsparcie drugiego rodzica" - argumentuje resort.


Ministerstwo podkreśliło, że przepisy nie dyskryminują rozwodników.

"Bez znaczenia jest to, czy opieka naprzemienna dotyczy osób stanu wolnego czy rozwodników. Jeżeli wspólnie dzielą trud wychowania dziecka, to trudno przypisać im atrybut samotnego rodzicielstwa" - podkreślono.

Kwota wolna wyniesie 60 tys. zł

Ministerstwo zwróciło uwagę, że dzięki nowym przepisom znacząco poprawiła się sytuacja osób faktycznie samotnie wychowujących dzieci.

"To dzięki połączeniu mechanizmu wspólnego rozliczenia z wyższą kwotą wolną i wyższym progiem podatkowym. Dzięki takiemu sposobowi obliczenia podatku tzw. kwota wolna wynosząca od 2022 r. 30 tys. zł będzie realizowana dwukrotnie i wyniesie 60 tys. zł, analogicznie do wspólnego rozliczenia małżonków" - wskazało MF.

Podano przykład samotnego rodzica z dwójką dzieci z wynagrodzeniem 6 tys. zł, który w porównaniu do 2021 r. zyska w 2022 r. 4.186 zł. Dla samotnego rodzica z dwójką dzieci zarabiającego 8 tys. zł zysk w skali roku wyniesie 3.722 zł - wyliczyło MF.

"Nowelizacja ustawy o PIT uporządkowała i wykluczyła niesprawiedliwe - wobec sytuacji osób faktycznie samotnie wychowujących dzieci - stosowanie przepisów w zakresie preferencyjnego rozliczenia się jako samotny rodzic. Nowe przepisy uniemożliwiają bowiem uznanie obojga rodziców za samotnych przy opiece naprzemiennej" - podsumowało Ministerstwo Finansów.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej