more_horiz
Gospodarka

Podatkowa rewolucja. Miliardy złotych oszczędności w kieszeniach kilkunastu milionów Polaków

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 11:42
W latach 2015-2022 wprowadzono wiele zmian podatkowych, dzięki którym Polacy płacą niższe podatki. Korzystne rozwiązania dotyczą wszystkich najważniejszych danin - PIT, CIT i VAT. Szczególny pod tym względem był rok 2022, w którym w życie weszła m.in. większa kwota wolna od podatku oraz spadły stawki podatku PIT. Najbardziej zyskały rodziny wielodzietne, seniorzy oraz młodzi pracownicy.
zdjęcie ilustracyjne.
zdjęcie ilustracyjne.Foto: Joanna Dorota/Shutterstock

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie od 1 lipca 2022 r., potocznie nazywana "Niskimi podatkami" zakłada m.in. obniżenie stawki PIT z 17 proc. na 12 proc., pozostawienie podniesionej od 1 stycznia 2022 r. wyższej kwoty wolnej (30 tys. zł), pozostawienie wyższego progu dochodowego (120 tys. zł), po przekroczeniu którego płaci się 32-proc. PIT.

Ulga dla 110 tys. rodziców

Już w październiku 2019 r. została zmniejszona stawka podatku PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej z 18 proc. do 17 proc. Wprowadzony został także PIT-0 dla osób poniżej 26. roku życia. Od 2022 r., dzięki nowym rozwiązaniom, niższa stawka PIT w skali podatkowej wynosi zaledwie 12 proc. Wprowadzony został również PIT-0 dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów i dla osób powracających z zagranicy.

Analizując zmiany podatkowe wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha potwierdziła, że od nowego roku przychody rodziców co najmniej czworga dzieci są zwolnione od podatku do wysokości 85.528 zł. Z wyliczeń resortu wynika, że na tym rozwiązaniu skorzysta 110 tys. rodziców. Rodzice z ulgi mogą skorzystać niezależnie od tego, czy są zatrudnieni na etacie, czy są przedsiębiorcami.

Wiceminister finansów Artur Soboń przypomniał też, że poza zmianami podatkowymi, które weszły w życie, wprowadzony został m.in. PIT 0 proc. dla seniorów, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego chcą nadal pracować, oraz PIT 0 proc. dla młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy.

PIT-0 dla aktywnych emerytów

"Zmiany podatkowe obejmą również emerytów i rencistów. Zyska na nich ok. 3,1 mln osób, które za cały 2022 r. zapłacą niższy podatek niż na zasadach z roku ubiegłego. Świadczenie na rękę może wzrosnąć nawet o ponad 100 zł" - poinformował ZUS.

Od lipca wypłata emerytury i renty jest potrącana o zaliczkę na PIT według stawki 12 proc., według ZUS przeciętna korzyść zyskujących ma wynieść rocznie ok. 726 zł.

Z obliczeń Zakładu wynika, że emerytury i renty osób zyskujących mieszczą się w granicach 2,5-16 tys. zł. Na przykład osoba ze świadczeniem 3 tys. zł miesięcznie zapłaci o 2,1 tys. zł mniej podatku za cały bieżący rok. Z kolei osoba otrzymująca emeryturę lub rentę w wysokości miesięcznej 4,5 tys. zł może liczyć na podatek niższy o 1,6 tys. zł.

PIT-0 dla seniorów to zachęta do pozostania na rynku pracy. Będą z niego korzystać zatrudnieni na etacie, pracujący na zleceniach i przedsiębiorcy (skala, "liniówka" i ryczałt), którzy mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury zrezygnują z jej pobierania i będą dalej aktywni zawodowo. PIT-0 dla seniora będzie działał tak jak PIT-0 dla młodych, tzn. obejmie m.in. roczny przychód z pracy do kwoty 85.528 zł.

Według danych resortu finansów na obniżce stawki PIT skorzysta w sumie 13 mln osób, a w kieszeniach wszystkich podatników pozostanie 15 mld zł rocznie.

Awans Polski o 9 miejsc

- W związku z obniżką stawki podatkowej każdy zyskał, a osoby o przeciętnym wynagrodzeniu, ponieważ mieści się ono w tym progu, zyskały najbardziej - analizowała niedawno w Polskim Radiu 24 Joanna Narkiewicz-Tarłowska z kancelarii doradztwa podatkowego Vialto Partners, współautorka raportu o wpływie Polskiego Ładu na dochody netto Polaków.

"Zmiany podatkowe roku 2022 zwiększyły pensje netto przeciętnie zarabiających rodzin (82 proc. pełnej pensji, wzrost o 6 pkt proc. w porównaniu do 2021 r.), co oznacza awans Polski w rankingu państw europejskich o 9 miejsc - z pozycji 20 na 11. Natomiast w przypadku singli z przeciętnym wynagrodzeniem Polska awansowała o 4 miejsca, czyli z 19 na 15 (74 proc. pełnej pensji, wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu do 2021 r.)" - wynika z raportu firmy Vialto Partners "Jak Polski Ład wpłynął na obciążenia podatkowe pracowników w Polsce na tle Europy".

Nowe regulacje podatkowe zmniejszyły natomiast pensje netto zamożnym singlom (62 proc. pełnej pensji, spadek o 4 pkt proc. względem roku 2021), co wpłynęło jednak na przesunięcie Polski w rankingu jedynie o jedną pozycję (z 9 na 10 miejsce).

Hipotetyczny podatek w usłudze Twój e-PIT

Ze względu na wiele zmian, jakie w systemie podatkowym zaszły w tym roku, Ministerstwo Finansów ułatwi podatnikom korzystniejsze rozliczenie się.

"Podatnicy w usłudze Twój e-PIT będą mieli do wglądu rozliczenie podatkowe według przepisów obowiązujących obecnie. Urząd skarbowy poinformuje o ewentualnej nadpłacie, gdyby wynikała z zastosowania regulacji obowiązujących do 1 lipca tego roku" - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Podatnicy, którzy będą przy rozliczeniu podatku za 2022 r. korzystać z usługi Twój e-PIT, uzyskają dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego według zasad wprowadzonych po 30 czerwca 2022 r.

Jednak - jak wynika z informacji - administracja skarbowa będzie także liczyć tzw. hipotetyczny podatek - czyli ile podatnik zapłaciłby, gdyby był rozliczany według zasad obowiązujących w pierwszej połowie 2022 r.

Jeśli z wyliczenia zeznania podatkowego będzie wynikać, że podatnik zapłaciłby mniej niż według przepisów obowiązujących obecnie, podatnik zostanie o tym poinformowany.

"W przypadku, gdy podatek należny za 2022 r. wynikający ze złożonego zeznania będzie wyższy od podatku hipotetycznego za 2022 r., właściwy naczelnik urzędu skarbowego poinformuje podatnika o kwocie do zwrotu w terminie 21 dni od dnia złożenia zeznania" - podało Ministerstwo Finansów.

Bez pobierania zaliczki na PIT

Ministerstwo Finansów przypomina również, że od 1 stycznia 2023 r. pracujący np. na umowach o pracę będą mogli złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT.

"Zmiana, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 r., została wprowadzona z myślą o podatnikach, których dochody w danym roku nie przekroczą 30.000 zł. Są to m.in. osoby podejmujące prace dorywcze, a także ci, którzy rozpoczęli pracę pod koniec roku kalendarzowego. Podatnicy ci będą mogli od stycznia 2023 r. złożyć każdemu płatnikowi, w tym pracodawcy, wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym" - poinformował resort.

Na podstawie wniosku płatnik nie będzie pobierał zaliczki na PIT od dochodów do 30 tys. zł. Natomiast jeśli dojdzie do przekroczenia tej kwoty, to od nadwyżki będzie pobierał zaliczkę na podatek bez jej pomniejszania o kwotę zmniejszającą zaliczkę.

Podsumowując zmiany podatkowe, wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że dzięki nowym rozwiązaniom znacznie mniej osób będzie musiało w przyszłym roku dopłacić podatek w zeznaniu rocznym.

- O ile zwykle podatników dopłacających przy zeznaniu rocznym było ok. 2 mln, to po zmianach podatkowych będzie to liczba znacznie mniejsza, bo będzie to niewiele ponad 1 mln podatników - podkreślił Artur Soboń.

PR24.pl, DoS

kor