Rząd rozpoczął obrady. Zajmie się m.in. projektem o wsparciu dla odbiorców ciepła

Rząd, we wtorek, po godz. 11 rozpoczął obrady, podczas których zajmie się projektem ustawy chroniącym odbiorców ciepła. Ministrowie mają też omówić projekt ustawy, która stwarza podstawy prawne do wdrożenia Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

2023-01-17, 11:53

Rząd rozpoczął obrady. Zajmie się m.in. projektem o wsparciu dla odbiorców ciepła
Posiedzenie rządu. Foto: Twitter/PremierRP

Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw ma ograniczyć podwyżki cen ciepła dla obywateli.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w wykazie prac rządu projektowana regulacja będzie obowiązywała od 1 lutego 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. i zapewni wsparcia dla gospodarstw domowych oraz podmiotów użyteczności publicznej przez pokrycie części należności odbiorców ciepła wobec przedsiębiorstw energetycznych prowadzących działalność niekoncesjonowaną i koncesjonowaną w zakresie wytwarzania ciepła wynikających ze wzrostu kosztów ogrzewania przez wyrównanie, w celu ograniczenia wzrostu opłat za ciepło na określonym poziomie.

Regulacja obejmie także przypadki stosowania cen wyższych od maksymalnej w okresie od 1 października 2022 r.

Anna Moskwa w Programie 3 Polskiego Radia

Wnioskodawcą projektu jest minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. - Dzisiaj Rada Ministrów zajmie się tą ustawą. Następnie zostanie skierowana do prac sejmowych, senackich. Wejdzie w życie w trybie pilnym. Zadziała też wstecz - powiedziała we wtorek minister Anna Moskwa w Programie Trzecim Polskiego Radia.

REKLAMA

Szefowa resortu wyjaśniła, że jeżeli gdziekolwiek się pojawił wyższy rachunek, to i ciepłownia, i obywatel dostaną automatycznie rekompensatę.

Jak przekazała minister Moskwa, nowe ceny maksymalne za dostawę ciepła dla odbiorców z danego systemu ciepłowniczego będą ustalane w oparciu o cenę z września 2022 r., powiększoną o maksymalny wzrost na poziomie 40 proc. W ocenie szefowej resortu zabezpieczenie na poziomie 40 proc. w cieple jest wystarczające. - Ale będziemy oczywiście obserwować, jak ten mechanizm będzie funkcjonował - mówiła.

Z kolei projekt ustawy o Planie Strategicznym dla wspólnej polityki rolnej stwarza podstawy prawne do wdrożenia Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

Jak przypomniano w uzasadnieniu projektu, Krajowy Plan Strategiczny na lata 2023-2027 został przygotowany na podstawie zreformowanej wspólnej polityki rolnej (WPR) i nowego pakietu aktów prawnych Unii Europejskiej zakładających finansowanie różnych interwencji (działań) objętych Planem z unijnych funduszy (Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji - EFRG oraz Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - EFRROW). Dotychczasowe przepisy krajowe regulujące zasady przyznawania wsparcia w ramach WPR zostaną uchylone.

REKLAMA

Nowe zasady

Projekt uwzględnia nowe zasady i warunki wdrażania interwencji oraz określa szczegółowe warunki przyznawania i wypłaty w ramach poszczególnych działań, a także wprowadza regulacje w zakresie przejściowego wsparcia krajowego. Jak podkreślono, od wejścia w życie planowanej ustawy zależy możliwość wypłaty od 2023 r. środków finansowych beneficjentom w ramach interwencji objętych Planem Strategicznym w formie płatności bezpośrednich, interwencji sektorowych jak i interwencji dotyczących rozwoju obszarów wiejskich oraz pomocy technicznej. Chodzi łącznie o ponad 25 mld euro (17,3 mld euro w ramach I filara WPR, 4,7 mld euro w ramach II filara WPR oraz ponad 3,2 mld euro w ramach środków krajowych).

W zakresie płatności bezpośrednich (I filar WPR) Plan Strategiczny przewiduje wdrożenie instrumentów zbliżonych do wsparcia funkcjonującego w obecnym okresie: podstawowego wsparcia dochodów (odpowiednik jednolitej płatności obszarowej), uzupełniającego redystrybucyjnego wsparcia dochodów (odpowiednik płatności redystrybucyjnej - dodatkowej), a ponadto - uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników, a także płatności w ramach wsparcia dochodów związanego z produkcją (odpowiedniki płatności dla młodych rolników).

Planowane są także dopłaty w ramach nowego rodzaju interwencji, tj. schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt, których celem jest wynagradzanie praktyk rolniczych mających przyczynić się do realizacji celów środowiskowych i klimatycznych wspólnej polityki rolnej dotyczących łagodzenia zmiany klimatu, wspierania zrównoważonego rozwoju i ochrony bioróżnorodności, a także zasobów naturalnych takich jak woda, gleba i powietrze. 

Czytaj także:

Szereg form wsparcia obszarowego

Od 2023 r. dostępnych będzie także szereg form wsparcia obszarowego w ramach II filaru WPR: płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznych, premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych czy wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych.

REKLAMA

Zgodnie z projektem składanie wniosków o przyznanie pomocy finansowej oraz ich rozpatrzenie, w tym prowadzenie korespondencji i zawieranie umów o przyznanie pomocy, będzie się odbywać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Ministrowie mają też wysłuchać informacji ministra aktywów państwowych oraz ministra klimatu i środowiska dotycząca sytuacji sektora energetycznego. 

PAP/koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej