"Dostarczą zdolności potrzebnych do nowej ofensywy". Dowództwo USA o zadeklarowanym wsparciu dla Ukrainy
Najwyższy rangą amerykański dowódca gen. Mark Milley powiedział po konferencji w Ramstein, że "ogłoszone przez nas i sojuszników pakiety uzbrojenia dla Ukrainy dostarczą siły pancerne potrzebne do nowej ofensywy". Zaznaczył jednocześnie, że bardzo trudno będzie Ukraińcom wypchnąć wszystkie siły Rosjan ze swojego terytorium.
2023-01-20, 18:17
- Szkolenia, które prowadzimy, jako dodatek do przekazywanego sprzętu, znacząco zwiększą zdolności Ukraińców do obrony przed dalszymi rosyjskimi atakami i do podjęcia taktycznych i operacyjnych ofensyw, by wyzwolić okupowane tereny - powiedział Milley podczas wspólnej konferencji z szefem Pentagonu podsumowującej spotkanie ministrów obrony w bazie Ramstein.
Duże wyzwanie dla Ukrainy
Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów przyznał jednak, że nowe ofensywy będą dużym wyzwaniem dla Ukraińców i ocenił, że choć Ukraina ma spore szanse, by wyzwolić znaczące części terytorium, będzie "bardzo, bardzo ciężko" wypchnąć Rosjan z całości okupowanych terenów.
Milley zaznaczył, że wojna "staje się dla Rosji absolutną katastrofą", a jej łączne straty żołnierzy (licząc zabitych i rannych) wynoszą "grubo ponad 100 tys.". Dodał jednocześnie, że wysokie straty ponoszą też Ukraińcy, wobec czego spodziewa się, że wojna zakończy się wynegocjowanym porozumieniem, którego rezultatem będzie "wolna, suwerenna i niepodległa Ukraina z nienaruszonym terytorium".
Dalsza pomoc
Podczas konferencji podsumowującej spotkanie ministrów obrony w Ramstein także Lloyd Austin zwrócił uwagę m.in. na przekazanie przez Wielką Brytanię "znaczącej liczby" czołgów Challenger 2, a także na ogłoszenie dostaw wozów bojowych i artylerii przez Szwecję i Danię.
REKLAMA
Jednocześnie podkreślił, że nie ma nic do ogłoszenia w sprawie ewentualnych dostaw czołgów M1 Abrams na Ukrainę, jak i niemieckich Leopardów. Podkreślił też, że te dwie sprawy nie są ze sobą powiązane.
- Wiceminister obrony w Polskim Radiu. Polska dostarczyła Ukrainie 240 czołgów T-72. Koalicja międzynarodowa może teraz stworzyć dwie brygady czołgów dla Ukrainy
- Podczas szczytu Trójkąta Lubelskiego prezydent Andrzej Duda zadeklarował wsparcie Ukrainy czołgami Leopard, ale w koalicji z innymi krajami
- Premier: polski rząd jako pierwszy zaoferował Ukrainie przekazanie czołgów Leopard 2
- Tu naprawdę nie chodzi o jedną platformę. Naszym celem jest zebranie zdolności takich, jakie Ukraina potrzebuje, by być skuteczna w krótkiej perspektywie - powiedział, odnosząc się do pytania o Leopardy.
Austin stwierdził też, że nadal uważa Niemcy za lidera i sojusznika, na którym można polegać.
REKLAMA
Zobacz także: Mariusz Błaszczak w PR24
dz/PAP, IAR
REKLAMA