Rosyjska dezinformacja w natarciu. Żaryn: chcą podważyć zaufanie między Ukraińcami i Polakami

2023-01-28, 16:45

Rosyjska dezinformacja w natarciu. Żaryn: chcą podważyć zaufanie między Ukraińcami i Polakami
Stanisław Żaryn alarmuje, że Polska staje się jednym z wiodących celów Rosjan w ramach działań informacyjnych. Foto: Shutterstock/Wiola Wiaderek

Stanisław Żaryn ostrzega, że rosyjska propaganda kontynuuje działania dezinformacyjne przeciwko Polsce. "Kreml stale promuje przekaz obliczony na podważenie zaufania między Ukraińcami i Polakami" - podkreśla pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

"Rosyjska propaganda kontynuuje wrogie działania informacyjne wobec RP. Polska staje się jednym z wiodących celów Rosjan w ramach działań informacyjnych przeciwko Zachodowi, osadzonych w kontekście wojny na Ukrainie" - ocenił Stanisław Żaryn.

Ujawnił, że w naszym kraju "odnotowano ostatnio szereg aktywności o charakterze społecznym, wpisujących się w działania propagandowe Mińska". "Proimigranckie organizacje pozarządowe organizowały wydarzenia i wystawy, które uwiarygodniały kłamstwa białoruskich służb na temat RP i szlaku migracyjnego" - czytamy.

Według Stanisława Żaryna "infosfera RP była także w ostatnim czasie obszarem kontynuacji operacji wpływu pod hasłem »to nie nasza wojna«, w której polskie społeczeństwo jest zniechęcane do udzielania wsparcia Ukrainie". 

Wątpliwa postać

We wcześniejszym wpisie Stanisław Żaryn postrzegł w tym kontekście opinię publiczną przed Leszkiem Sykulskim, wypowiadającym się w mediach w roli eksperta historykiem. "Leszek Sykulski jest jednym z komentatorów infekujących polską przestrzeń informacyjną tezami zbieżnymi z przekazem rosyjskiej propagandy przeciwko Polsce" - ocenił.

W rozmowie z PAP minister tłumaczył, że "to nie pierwszy raz, kiedy treści przekazywane przez tego pana zwróciły naszą uwagę". - Jest to "ekspert", który często zabiera głos zgodny z aktualną linią propagandy rosyjskiej - wskazał pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

O które wypowiedzi chodzi? - Pan Sykulski przekonuje, że polskie władze chcą wciągnąć nasz kraj, ale i całą zachodnią wspólnotę w wojnę przeciwko Rosji - wyjaśnił Stanisław Żaryn. To jednak niejedyne kontrowersyjne słowa eksperta. Minister przywołuje całą serię wypowiedzi Sykulskiego, z których wynika, że rosyjska inwazja na Ukrainę została sprowokowana przez działania Zachodu, w szczególności NATO i USA. - Przerzucanie odpowiedzialności za wojnę i próby "wybielania się" to jeden ze standardowych sposobów Moskwy na zakrzywianie rzeczywistości - zaznaczył.

Pytany o to, czy Leszek Sykulski może być powiązany z rosyjskimi służbami, Stanisław Żaryn odpowiedział: "Odcinam się od tego, by nasze alerty traktowano jako podstawę do wysuwania oskarżeń o charakterze agenturalnym pod adresem konkretnych osób". Wyjaśnił, że do zadań pełnomocnika ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej należy wskazywanie szkodliwych przekazów, a nie analizowanie motywacji ich autorów. - Identyfikowanie osób, które należy pociągnąć do odpowiedzialności za współpracę ze służbami rosyjskimi, leży w gestii służb kontrwywiadowczych - dodał.

Zobacz także:

Zobacz także: Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w "Sygnałach dnia"

jp/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej