Projekt dotyczący przeciwdziałania patodeweloperce. Minister Buda: finalizujemy prace nad dokumentem
- Jesteśmy na końcowym etapie prac nad projektem rozporządzenia, który ma przeciwdziałać tzw. patodeweloperce - powiedział minister rozwoju Waldemar Buda. Według niego, projekt powinien zostać skierowany do konsultacji jeszcze w lutym.
2023-02-01, 16:48
Na początku stycznia resort rozwoju zapowiedział zmiany w rozporządzeniu ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także zmiany Prawa budowlanego, które mają - zdaniem MRiT - pozwolić na skuteczniejszą walkę z tzw. patodeweloperką.
Trwają konsultacje z ekspertami
Minister Waldemar Buda pytany w środę na konferencji o te rozwiązania, przekazał, że są "praktycznie gotowe".
- Spotykamy się z branżą budowlaną, wykonawczą, z technikami od akustyki. (...) Można powiedzieć, że jest pewnego rodzaju akceptacja dla uporządkowania tej sytuacji" - stwierdził szef MRiT.
Wyjaśnił, że zmiany będą wprowadzone rozporządzeniem, co oznacza krótszy proces legislacyjny. - Zakładam, że jeszcze w lutym pojawi się projekt rozporządzenia do konsultacji, bo jesteśmy na finalnym etapie prac - wskazał Buda.
REKLAMA
Szczegóły projektu
Zapowiedziane przez ministerstwo zmiany to m.in. zwiększenie minimalnej odległości budynków wielorodzinnych od granicy działki do 6 metrów oraz odległości między balkonami - do minimum 4 metrów, a w przypadku mniejszej odległości lub balkonów na jednej płycie konieczne ma być stosowanie przegród o odpowiedniej grubości i wysokości.
Resort chce również przeciwdziałać zjawisku, kiedy lokale użytkowe są sprzedawane jako np. lokale inwestycyjne i wykorzystywane jak mieszkania. Po zmianie przepisów powierzchnia lokalu użytkowego ma wynosić 25 mkw., czyli tyle, ile minimalna powierzchnia mieszkania.
- Zaczyna się walka z "patodeweloperką". Wszystko z myślą o komforcie mieszkańców
- Rząd rzuca wyzwanie patodeweloperce. Nowe przepisy mają ukrócić ten proceder
- Tysiące mieszkań spełnia kryteria programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.". Eksperci przeanalizowali rynek
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA