Rzecznik KE: projekt ustawy o sądownictwie jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań KPO

2023-02-09, 10:32

Rzecznik KE: projekt ustawy o sądownictwie jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań KPO
Rzecznik KE: projekt ustawy o sądownictwie złożony w grudniu 2022 r. ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań z polskiego KPO. Foto: Shutterstock/Cineberg

Projekt ustawy o sądownictwie złożony przez polski rząd w grudniu 2022 r. jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań wynikających z polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Nie będziemy komentować każdego etapu procesu legislacyjnego - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

- Jak już powiedzieliśmy, będziemy nadal uważnie śledzić kolejne etapy trwającego procesu przyjmowania, a następnie przeanalizujemy ustawę, gdy stanie się ona ostateczna i kiedy Komisja zostanie o tym poinformowana - oświadczył rzecznik KE.

Pozostajemy w kontakcie z polskimi władzami, aby zapewnić pełną zgodność polskiego ustawodawstwa z zobowiązaniami podjętymi w ramach KPO w zakresie niezawisłości sądów. Ważne będzie, aby ostateczna ustawa podniosła standardy zarówno w zakresie ochrony sądowej, jak i niezawisłości sędziowskiej - dodał.

Nowelizacja ustawy o SN

Sejm odrzucił w środę wieczorem wszystkie 14 poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowela trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. Za odrzuceniem poprawek zagłosowało 233 posłów, 207 było przeciw, a 12 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia. Według jej autorów, posłów PiS, nowela ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.

REKLAMA

Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej przez Sejm, która ostatecznie trafi do prezydenta, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.

Czytaj także:

Senackie poprawki znacząco przekształcały nowelizację - zakładając zniesienie Izby Odpowiedzialność Zawodowej SN i przeniesienie rozpatrywania spraw dyscyplinarnych - m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych - do Izby Karnej SN. Zgodnie z tymi poprawkami, do Izby Karnej trafiłyby także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów. Ponadto na mocy tych poprawek, orzeczenia wydane przez poprzedniczkę Izby Odpowiedzialności Zawodowej - Izbę Dyscyplinarną SN - uznano by za nieważne i pozbawione skutków prawnych, a toczące się postępowania wszczęte w tej izbie zostałyby umorzone. W poprawkach zaproponowano, żeby z wnioskiem o przeprowadzenie "testu bezstronności" mogli wystąpić też poszczególni sędziowie, a nie tylko składy sędziowskie.

Zobacz także: Marek Ast: mimo nowelizacji opozycja nadal będzie twierdziła, że ustawa o SN nie wypełnia kamieni milowych

REKLAMA

ng/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej