Wołodymyr Zełenski podziękował Andrzejowi Dudzie. "Razem bronimy wolności i razem zwyciężymy"

2023-02-21, 20:00

Wołodymyr Zełenski podziękował Andrzejowi Dudzie. "Razem bronimy wolności i razem zwyciężymy"
Ukraina. Wołodymyr Zełenski do prezydenta Dudy: dziękuję za ważne słowa. Foto: PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Prezydent Ukrainy zwrócił się we wtorek na Twitterze do prezydenta Andrzeja Dudy, dziękując mu "za ważne słowa". "Razem bronimy wolności i razem zwyciężymy" - oświadczył.

"Dziękuję Panie Prezydencie za ważne słowa. Nie ma wolności bez solidarności, tak jak nie ma wolnej Europy bez wolnej Ukrainy" - napisał Wołodymyr Zełenski.

"Razem bronimy wolności i razem zwyciężymy! Ukraina, Polska i wszyscy, którzy cenią sobie światowy porządek oparty na zasadach" - dodał.

Jasne przesłanie prezydenta Andrzeja Dudy

We wtorek w Arkadach Kubickiego Andrzej Duda wygłosił przemówienie przed Joe Bidenem. Prezydent RP podkreślił, że "jesteśmy i będziemy solidarni z Ukrainą". Wskazał też, że "nie ma miejsca na business as usual z Rosją".

- Dziś patrzymy na płonącą Ukrainę i widzimy obrazy jak z II wojny światowej. Rosja na powrót chce się stać imperium, chce niewolić narody. Nie ma na to zgody wolnego świata - powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Ukraina musi zwyciężyć, dlatego wspieramy Ukrainę. Dziękuję Stanom Zjednoczonym i NATO. Dziękuję sojusznikom, że wzmacniają nasze bezpieczeństwo. Brutalna rosyjska napaść zostanie ukarana - dodał.

Prezydent wezwał też przywódców państw europejskich i NATO do przesyłania sprzętu. - Nie bójcie się. Zło musi zostać zatrzymane. Rolą NATO jest bronić wolnego świata. Nie ma wolności bez solidarności - stwierdził Andrzej Duda.

W środę, z udziałem prezydenta USA odbędzie się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli formatu zrzeszającego państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W spotkaniu weźmie także udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podczas szczytu przywódcy będą rozmawiali o dalszym wzmacnianiu wschodniej flanki NATO, o zbliżającym się szczycie Sojuszu w Wilnie, a także o dalszym wsparciu Ukrainy.

Zobacz także:

jp/IAR/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej