Kolej Plus w województwie lubuskim. Umowa na rewitalizację linii podpisana

Kolejarze i samorządowcy podpisali umowę na rewitalizację linii Lubsko - Bieniów. Inwestycja powstanie w ramach programu Kolej Plus. Będzie to jednak jedyna taka inwestycja w jego ramach w województwie lubuskim. Rewitalizacja tej linii znalazła się wśród 34 projektów inwestycyjnych.

2023-02-22, 12:26

Kolej Plus w województwie lubuskim. Umowa na rewitalizację linii podpisana
W ramach inwestycji planowana jest odbudowa peronu na stacji w Lubsku. Budynek dworca, którym zarządza spółka PKP nie będzie remontowany.Foto: Ministerstwo Infrastruktury

Lubsko to miasto, które liczy ok. 14 tys. mieszkańców. Leży na południowy zachód od Zielonej Góry, w pobliżu krajobrazowego Parku Mużakowskiego. Odcinek, który zostanie zrewitalizowany jest fragmentem regionalnej linii kolejowej numer 275, który łączy Wrocław z miastem Guben, leżącym po niemieckiej stronie granicy.

Fragment, który zostanie przywrócony dla ruchu pasażerskiego, to jednotorowa linia.

Dzięki planowanym pracom mieszkańcy Lubska odzyskają możliwość pasażerskich połączeń kolejowych m.in. z Zieloną Górą. Do tego miasta jest planowane uruchomienie bezpośredniego połączenia. To dobra wiadomość także dla turystów, którzy odwiedzają ten region. Dzięki rewitalizacji możliwa stanie się podróż do Lubska, które jest także atrakcją turystyczną.

Budynek dworca nie będzie remontowany

Trasa ta ma niespełna 18 km długości, a ostatnie regularne pociągi pasażerskie jechały nią w połowie lat 90. XX wieku. Inny fragment tej linii - od Lubska do Guben - nie funkcjonuje już od połowy lat 80. ubiegłego wieku.

REKLAMA


W ramach inwestycji planowana jest odbudowa peronu na stacji w Lubsku. Budynek dworca, którym zarządza spółka PKP nie będzie remontowany. Kolejarze chcą natomiast wybudować dwa przystanki - Lubsko Wschód w rejonie ulicy Kazimierza Złotka oraz Lubsko Zachód w rejonie ulicy Klonowej. Będą też przystanki w Budziechowie, dwa w Jasieniu, Bieszkowie, Biedrzychowicach Dolnych oraz w Bieniowie.

Szacunkowa wartość projektu wynosi niemal 66 mln zł. 15 proc. tej kwoty stanowi wkład własny samorządu województwa lubuskiego w wysokości blisko 10 mln zł, w tym połowa tych środków pochodzić ma od zainteresowanych samorządów: gminy Lubsko, gminy Jasień oraz od powiatu żarskiego. Reszta będzie pochodzić z rządowego funduszu.

Lubsko spełnia wymagania

Województwo Lubuskie zadeklarowało uruchomienie i finansowanie przewozów na odcinku Lubsko-Bieniów po zakończeniu realizacji projektu. W ciągu doby ma kursować tam co najmniej 8 par pociągów - w tym 4 pary pociągów w bezpośredniej relacji do i ze stacji Zielona Góra Główna.

Celem programu Kolej Plus jest uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia miejscowości mających powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami wojewódzkimi lub usprawnienie tych połączeń. Lubsko, z liczbą około 14 tys. mieszkańców, spełnia te wymagania.

REKLAMA

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały już umowy na realizację projektów w ramach programu Kolej Plus między innymi z władzami województw mazowieckiego oraz lubelskiego.

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej