"To bardzo ważny dzień dla wolnej, suwerennej Polski". Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w Sierpcu
- Oni zginęli za wolną Polskę, taką, która nie tylko przyjmuje bezpieczeństwo, ale stała się na tyle silna, że może dziś dać to bezpieczeństwo innym - powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami powiatu sierpeckiego w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
2023-03-01, 17:15
Prezydent mówił na spotkaniu w Sierpcu, że Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, obchodzony 1 marca, to bardzo ważny dzień dla wolnej, suwerennej, niepodległej Polski.
- Żołnierze niezłomni zginęli za Polskę - wierzę - taką, jaką mamy dzisiaj: Polskę, która jest suwerenna i niepodległa, która w zdecydowany i skuteczny sposób prowadzi swoje sprawy, Polskę, która potrafi dbać o swoje interesy na całym świecie, Polskę, która nie tylko przyjmuje bezpieczeństwo od swoich wielkich, ważnych sojuszników, ale która (...) stała się na tyle silna, że może swoje bezpieczeństwo dać innym, może być dawcą tego bezpieczeństwa, może dzielić się swoim potencjałem - powiedział prezydent.
Walczyli o taką Polskę
W tym kontekście Duda przypomniał, że Polska uczestniczy w misji Air Policing i wysyła swoje samoloty do państw bałtyckich, a polscy żołnierze stacjonują m.in. na Łotwie i w Rumunii.
- Myślę, że o taką Polskę właśnie oni wtedy walczyli: o Polskę, która będzie niezależna, o Polskę, w której Polak będzie mógł sam decydować o swoich sprawach - oświadczył prezydent i podziękował mieszkańcom powiatu sierpeckiego za liczny udział w wyborach.
- Dzisiaj, kiedy tak bardzo wyraźnie widzimy, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, musimy się wzmocnić. I to właśnie robimy. Wzmacniamy się - powiedział prezydent.
Dodał, że armia musi być silna i dobrze wyposażona.
REKLAMA
- Musimy mieć taki potencjał militarny, nasz własny, na naszej ziemi, żeby nas się nie opłacało zaatakować. Musimy być silni po to, żeby nie musieć walczyć. To jest najważniejsze - powiedział.
Nakłady na obronność
Dodał, że "najważniejsze jest to, żeby nikt w obronie Polski nie musiał ginąć; po to właśnie musi mieć polski żołnierz nowoczesną broń, nowoczesne wyposażenie".
- Dziękuję za to, że spokojnie znosicie nakłady na obronność. Ja tak samo myślę, jak i wy. Wolałbym pewnie wydać te pieniądze na kolejne drogi, na jeszcze szybszy rozwój kolei, na jeszcze szybszy rozwój infrastruktury, ochronę zdrowia, na podniesienie jakości i poziomu szkół, na jeszcze więcej przedszkoli i żłobków, na jeszcze większe wsparcie finansowe dla samorządów i dla potrzebujących, na jeszcze więcej programów społecznych. Ale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nic niewarte będą nasze programy i nasze starania modernizacyjne, jeżeli nie będzie Polski, wolnej, suwerennej i niepodległej, w której sami o sobie decydujemy - mówił Duda. Dziękował też wstępującym do WOT.
Podziękowanie za głosy
Prezydent dziękował wyborcom za głosy oddane na jego kandydaturę w wyborach prezydenckich.
- Dziękuję za to, że zaufali państwo, że będę czynił wszystko, żeby po pierwsze, zrealizować swoje zobowiązania wyborcze, a po drugie, żeby prowadzić polskie interesy w taki sposób, jak się do tego zobowiązywałem - powiedział.
REKLAMA
Posłuchaj
Postawa Polaków
Andrzej Duda przypomniał, że gdy zelżała pandemia SARS-CoV-2, "Rosja w brutalny, bestialski, od II wojny niewidziany sposób napadła na Ukrainę", niszcząc osiedla mieszkalne, całe miasta i wsie.
Wyraził podziękowania za przyjęcie uchodźców z Ukrainy.
REKLAMA
- To państwa postawa dodała wiarygodności i autentyczności naszym staraniom o wsparcie dla Ukrainy. To właśnie to, że dla gości z Ukrainy, dla tych, którzy uciekają przed wojną, śmiercią, bombami, otwarliście swoje domy, swoje firmy, swoje portfele, swoje lodówki, dzieląc się z nimi tym, co macie".
1 marca - w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.
Prezydent Andrzej Duda złożył w Sierpcu kwiaty przed głazem z tablicą upamiętniającą generała Emila Fieldorfa "Nila" - dowódcę Kedywu Armii Krajowej.
- "Mieli być zapomniani, a zyskali wieczną chwałę". Premier Morawiecki o Żołnierzach Wyklętych
- Żołnierze Wyklęci. "To w nich było zapisane sumienie narodu"
IAR/PAP/fc
REKLAMA