Rosyjscy oligarchowie mają się dobrze w Niemczech. "Przepisy są nieskutecznym straszakiem"

Jak podaje portal RTL, "Niemcy są jednym z krajów, gdzie związani z Kremlem oligarchowie posiadają znaczące aktywa". Dodano, że środki te powinny być rejestrowane i zamrażane zgodnie z sankcjami UE, jednak w rzeczywistości dzieje się tak tylko w nielicznych przypadkach. "Egzekwowanie sankcji wobec rosyjskich oligarchów i instytucji postępuje w Niemczech powoli" - czytamy.

2023-03-05, 16:40

Rosyjscy oligarchowie mają się dobrze w Niemczech. "Przepisy są nieskutecznym straszakiem"
Media niemieckie: egzekwowanie sankcji wobec rosyjskich oligarchów postępuje powoli.Foto: Rasmus Christopher Franck/shutterscok

Aktualnie kwota zamrożonych, objętych sankcjami aktywów wynosi w RFN ok. 5,25 mld euro - poinformowało niemieckie ministerstwo finansów, odpowiadając na pytanie posła Lewicy Christiana Goerke.

"Egzekwowanie sankcji nie jest skuteczne"

- Przepisy dotyczące egzekwowania sankcji nie są skuteczne - uważa Goerke. W jego opinii niemieccy śledczy wciąż szukają po omacku.

- Od grudnia zamrożono tylko śmieszne 200 milionów euro w aktywach oligarchów, w ciągu sześciu miesięcy zaledwie miliard. Ani jeden oligarcha nie zgłosił swoich aktywów od grudnia - podkreślił poseł dodając, że obowiązek zgłaszania aktywów okazał się nieskutecznym straszakiem, nie został bowiem rozszerzony na wszystkie firmy i osoby, objęte ustawą o praniu pieniędzy.

- W takim przypadku banki i notariusze również musieliby zgłaszać aktywa swoich klientów-oligarchów - dodał Goerke.

REKLAMA

Czytaj także:

Aktywa oligarchów

Dotychczas ośmiu oligarchów zgłosiło do Bundesbanku łącznie 31 aktywów, suma ich wartości wynosi ok. 577 mln euro. Są to pieniądze na rachunkach bankowych, inwestycje firmowe oraz papiery wartościowe.

- Federalny minister finansów Christian Lindner chwalił się swoim zamiarem wykorzystania nowego organu, federalnego Biura Kryminalnej Policji Finansowej, aby móc podejmować skuteczniejsze działania w zakresie prania brudnych pieniędzy, przestępstw finansowych i sankcji wobec oligarchów. Ale nie stanie się to przed 2025 rokiem. (…). Tymczasem potrzebne są rozwiązania na rok 2023 - podkreślił Goerke.

Centralny Urząd Egzekwowania Sankcji, który miał rozpocząć pracę na początku tego roku, jest jeszcze na etapie tworzenia - wynika z informacji, uzyskanych przez "Welt am Sonntag".

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE: Paweł Zalewski: Rosja słabnie, nie jest już supermocarstwem


PAP/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej