II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im Fryderyka Chopina
91 lat temu, 6 marca 1932 roku, rozpoczął się w Warszawie II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Fakt ten wpisuje się i potwierdza założenia organizatorów, by wydarzenie to było cykliczne i odbywało się co 5 lat.
2023-03-06, 05:30
Jedynie II wojna światowa uniemożliwiła zorganizowanie IV Konkursu w 1942 roku. Jego edycja odbyła się dopiero po 12 latach od III Konkursu (1937) w roku 1949. Do pewnych anomalii doszło jeszcze tylko dwa razy, bo jego V. edycja odbyła się w 1955 roku. Nie było także możliwości rywalizacji w XVIII Konkursie przypadającym na rok 2020, z przyczyn obecnie dla nas oczywistych. Głównym organizatorem był jak przy I edycji Włodzimierz Czetwertyński, a przewodniczącym jury Adam Tadeusz Wieniawski.
Posłuchaj
Podobnie też do I Konkursu w drugiej edycji wygrał bezpaństwowiec Alexander Uninski, urodzony Kijowie i żyjący w USA, ale jego wygrana nie była oczywista. Decyzją jury zajął on ex aequo pierwsze miejsce z niewidomym węgierskim pianistą Imré Ungárem, który oprotestował tę decyzję i nie chciał przyjąć równorzędnej I nagrody. Węgier zażądał losowania, które ostatecznie wygrał Uninski. Sytuacja taka już nigdy nie miała miejsca w ramach tej międzynarodowej imprezy. Wszystkich konkursowych pianistów było 67 i pochodzili z 14 krajów. Największa liczba była jednak udziałem Polaków (25) i Rosjan (12). W finale mieliśmy także troje uczestników z Polski, jednego Austriaka i jednego Niemca i po czterech Rosjan i Węgrów. Trzeci miejsce zajął Polak Bolesław Kon.
Posłuchaj
REKLAMA
Co niezwykle ciekawe, gościem honorowym był słynny już wtedy Maurice Ravel, nie dziwi więc fakt, że podczas koncertu 11 marca prowadził orkiestrowe wykonanie dwu swoich utworów - "Koncertu fortepianowego G-dur" oraz "La valse". Inną ciekawostką był też fakt, że Polskie Radio przeprowadziło pełną transmisję ceremonii otwarcia Konkursu, która miała miejsce w sali głównej Filharmonii Warszawskiej i na której był także Prezydent RP Ignacy Mościcki oraz liczny korpus dyplomatyczny. Podobnie też do I. edycji przemówienie inauguracyjne wygłosił najpierw po polsku, a później po francusku prezes Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, będący jednocześnie prezesem Komitetu konkursowego, książę Włodzimierz Czetwertyński.
Portal konkursów Chopinowskich tak w skrócie opisuje to znaczące wydarzenie: "II Konkurs Chopinowski odbył się, zgodnie z pierwotnym zamysłem organizatorów, 5 lat po pierwszej edycji. W marcu 1932 roku zjechało do Warszawy 89 pianistów z 18 państw. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności i przyciągnął korespondentów z różnych zakątków świata. Do prac jury zaproszono wybitne osobistości muzyczne z zagranicy. W czasie Konkursu przeprowadzono również plebiscyt na najlepszy i najbardziej popularny z fortepianów, na którym grali młodzi pianiści. Okazał się nim wyprodukowany w Wiedniu bösendorfer". Warto pamiętać te wydarzenia, które co 5 lat są udziałem wszystkich Polaków.
PP
REKLAMA