II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im Fryderyka Chopina

91 lat temu, 6 marca 1932 roku, rozpoczął się w Warszawie II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Fakt ten wpisuje się i potwierdza założenia organizatorów, by wydarzenie to było cykliczne i odbywało się co 5 lat.

2023-03-06, 05:30

II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im Fryderyka Chopina
II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im Fryderyka Chopina - uczestnicy i jurorzy, 6 marca 1932 r.Foto: NAC

Jedynie II wojna światowa uniemożliwiła zorganizowanie IV Konkursu w 1942 roku. Jego edycja odbyła się dopiero po 12 latach od III Konkursu (1937) w roku 1949. Do pewnych anomalii doszło jeszcze tylko dwa razy, bo jego V. edycja odbyła się w 1955 roku. Nie było także możliwości rywalizacji w XVIII Konkursie przypadającym na rok 2020, z przyczyn obecnie dla nas oczywistych. Głównym organizatorem był jak przy I edycji Włodzimierz Czetwertyński, a przewodniczącym jury Adam Tadeusz Wieniawski.


Posłuchaj

Jerzy Żurawlew wspomina pierwsze Konkursy Chopinowskie. (PR, brak daty) 4:09
+
Dodaj do playlisty

 

Podobnie też do I Konkursu w drugiej edycji wygrał bezpaństwowiec Alexander Uninski, urodzony Kijowie i żyjący w USA, ale jego wygrana nie była oczywista. Decyzją jury zajął on ex aequo pierwsze miejsce z niewidomym węgierskim pianistą Imré Ungárem, który oprotestował tę decyzję i nie chciał przyjąć równorzędnej I nagrody. Węgier zażądał losowania, które ostatecznie wygrał Uninski. Sytuacja taka już nigdy nie miała miejsca w ramach tej międzynarodowej imprezy. Wszystkich konkursowych pianistów było 67 i pochodzili z 14 krajów. Największa liczba była jednak udziałem Polaków (25) i Rosjan (12). W finale mieliśmy także troje uczestników z Polski, jednego Austriaka i jednego Niemca i po czterech Rosjan i Węgrów. Trzeci miejsce zajął Polak Bolesław Kon.


Posłuchaj

Jerzy Waldorff wspomina I Konkurs Chopinowski z 1927 roku. "Kronika Konkursu Chopinowskiego". (PR, 03.10.2015) 5:04
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Co niezwykle ciekawe, gościem honorowym był słynny już wtedy Maurice Ravel, nie dziwi więc fakt, że podczas koncertu 11 marca prowadził orkiestrowe wykonanie dwu swoich utworów - "Koncertu fortepianowego G-dur" oraz "La valse". Inną ciekawostką był też fakt, że Polskie Radio przeprowadziło pełną transmisję ceremonii otwarcia Konkursu, która miała miejsce w sali głównej Filharmonii Warszawskiej i na której był także Prezydent RP Ignacy Mościcki oraz liczny korpus dyplomatyczny. Podobnie też do I. edycji przemówienie inauguracyjne wygłosił najpierw po polsku, a później po francusku prezes Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, będący jednocześnie prezesem Komitetu konkursowego, książę Włodzimierz Czetwertyński.

Portal konkursów Chopinowskich tak w skrócie opisuje to znaczące wydarzenie: "II Konkurs Chopinowski odbył się, zgodnie z pierwotnym zamysłem organizatorów, 5 lat po pierwszej edycji. W marcu 1932 roku zjechało do Warszawy 89 pianistów z 18 państw. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności i przyciągnął korespondentów z różnych zakątków świata. Do prac jury zaproszono wybitne osobistości muzyczne z zagranicy. W czasie Konkursu przeprowadzono również plebiscyt na najlepszy i najbardziej popularny z fortepianów, na którym grali młodzi pianiści. Okazał się nim wyprodukowany w Wiedniu bösendorfer". Warto pamiętać te wydarzenia, które co 5 lat są udziałem wszystkich Polaków.

PP


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej