Pogoda: deszcz i silny wiatr. IMGW wydało pomarańczowe alerty

W najbliższych godzinach możemy się spodziewać pochmurnej i deszczowej aury. Termometry w niektórych regionach pokażą nawet 14 st. C. IMGW ostrzega jednak przed silnym wiatrem. Wydano alerty pierwszego i drugiego stopnia.

2023-03-13, 15:43

Pogoda: deszcz i silny wiatr. IMGW wydało pomarańczowe alerty
Dla południa kraju zostały podniesione ostrzeżenia przed silnym wiatrem do 2 stopnia. Prognozuje się porywy wiatru do 90-100 km/h.Foto: lunamarina/shutterstock / IMGW

W poniedziałek zachmurzenie będzie duże, większe przejaśnienia tylko na południowym wschodzie kraju. Słabe opady deszczu będą przemieszczały się z zachodu na wschód i ich suma nie przekroczy 10 mm.

Temperatura maksymalna od 5 st. C na Suwalszczyźnie, 11 st. C w centrum do 14 st. C na południu Polski.

Synoptyk Michał Ogrodnik poinformował, że silniej powieje wieczorem i w nocy, a na południowym wschodzie także jutro w ciągu dnia.

- W Sudetach, na Przedgórzu Sudeckim oraz na Płaskowyżu Głubczyckim porywy wiatru osiągać mogą do 75 km/h, natomiast na Pogórzu Karpackim oraz w Karpatach do 90 km/h, a lokalnie do 100 km/h - mówił Michał Ogrodnik.

REKLAMA

Ostrzeżenia pierwszego - słabszego - stopnia przed silnym wiatrem obowiązują na południu Dolnego Śląska i Opolszczyzny, a także w centralnej i północnej części Podkarpacia.

W nocy zachmurzenie duże lub umiarkowane, ostrzeżenia przed porywami wiatru na południu kraju 

W nocy zachmurzenie duże głównie w północnej i zachodniej części kraju. Natomiast w centrum i na południu zachmurzenie umiarkowane. Na zachodzie i północy opady deszczu. W rejonie Zgorzelca może spaść do 15 mm.

Temperatura minimalna wyniesie od 4 st. C na wschodzie, ok. 6 st. C w centrum do 9 st. C na zachodzie.

Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni i południowy. Najsilniejsze porywy wystąpią w górach i wyniosą do 95 km/h, a na szczytach Sudetów do 125 km/h.

REKLAMA

Polska w zasięgu głębokiego niżu

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa południowo-zachodnia oraz wschodnie krańce kontynentu pozostaną w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtować będą niże z ośrodkami nad Skandynawią, Morzem Norweskim oraz w rejonie Alp i związane z nimi układy frontów atmosferycznych.

Polska będzie w zasięgu głębokiego niżu z ośrodkiem przemieszczającym się znad Zatoki Botnickiej nad Finlandię. Od Dolnego Śląska po Mazury przebiegać będzie strefa ciepłego frontu atmosferycznego, a pod koniec dnia, do krańców północno-zachodnich, przybliży się front chłodny. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 983 hPa i będzie rosło.

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Na północnym zachodzie możliwe burze. W Tatrach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 8 st. C w rejonach podgórskich Karpat, ok. 12 st. C w centrum, do 15 st. C na południu.

REKLAMA

W rejonie oddziaływania wiatru halnego może być ok. 17 st. C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, rano na południu silny, porywisty, południowo-zachodni i południowy. Na zachodzie, Lubelszczyźnie i Przedgórzu Sudeckim porywy wiatru do 70 km/h, na Pogórzu Karpackim do 100 km/h, w Sudetach do 110 km/h oraz w Karpatach do 120 km/h, stopniowo słabnące.

Zobacz także:

PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej