Problemu "frankowiczów" nie da się rozwiązać ustawowo. Tak uważa szef KNF

Banki nie mogą liczyć na rozwiązanie ustawowe problemu kredytów frankowych i nie mogą opierać swojej strategii na nadziei, że takie rozwiązanie się pojawi - powiedział w środę na Forum Bankowym ZBP, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski. Z kolei wiceminister finansów Piotr Patkowski zapowiedział analizę reprezentatywności wskaźnika WIBOR.

2023-03-15, 11:00

Problemu "frankowiczów" nie da się rozwiązać ustawowo. Tak uważa szef KNF
KNF uważa, że problem kredytów walutowych nie da się rozwiązać jedną ustawą. Wiele zależy od postawy banków wobec klientów.Foto: pixabay

- Nawet jeśli uważamy, że prace koncepcyjne powinny się toczyć, żeby była wizja rozwiązania, to jednak takie prace nie mogą dać poczucia komfortu, że pojawi się rozwiązanie, które będzie wybawieniem – powiedział  przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

Zaapelował do banków, aby same zarządzały problemem kredytów frankowych i związanym z nimi ryzykiem.

- Oczekujemy, że problem będzie zarządzany narzędziami, jakie są w rękach banków, a najlepszym narzędziem jest kontynuowanie programu ugód - dodał przewodniczący KNF.

Czy WIBOR jest dobrym miernikiem ?

W 2023 r. wraz z instytucjami sieci bezpieczeństwa chciałbym zająć się kwestią odpowiadania na zarzuty dotyczące reprezentatywności WIBOR.

- Chciałbym w 2023 r. wraz z instytucjami sieci bezpieczeństwa zająć się kwestią odpowiadania na zarzuty dotyczące reprezentatywności WIBOR. To największe ryzyko; wszyscy powinniśmy podejść do tego problemu i wyjaśniać kwestie związane z WIBOR-em, a także prawne aspekty z tym związane, co - mam nadzieję - przekona społeczeństwo i przekona sądy - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski na Forum Bankowym zorganizowanym przez Związek Banków Polskich.

REKLAMA

Potrzebne jest działanie edukacyjne

Wiceminister Piotr Patkowski wezwał także do lepszej komunikacji banków ze społeczeństwem.

- Zachęcam, aby wejść w mocniejszy kontakt ze społeczeństwem i więcej tłumaczyć, ale także odpowiadać na potrzeby społeczeństwa. Musimy z wyprzedzeniem reagować na to, czego społeczeństwo oczekuje - powiedział Patkowski.


PR24/PAP/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej