Daniel Obajtek: Orlen zawsze pomaga Polakom i będzie kontynuował tę pomoc

2023-03-16, 16:43

Daniel Obajtek: Orlen zawsze pomaga Polakom i będzie kontynuował tę pomoc
Prezes PKN ORLEN: konsekwentnie zwiększamy własną produkcję gazu. Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Prezes PKN Orlen odkreślił, że koncern dzieli się z Polakami wypracowanymi zyskami. - Od kilku lat szczególnie mocno angażujemy się w życie lokalnych społeczności, wyrównywanie szans społecznych oraz wspieranie wizerunku Polski na sportowej i kulturalnej mapie świata. Jesteśmy największym sponsorem w Polsce. W porównaniu do 2015 roku dziś przeznaczamy na wsparcie sportu, kultury i działania CSR o 180 proc. więcej - wskazał Daniel Obajtek.

Tylko w ubiegłym roku - jak wyliczył prezes Orlenu - pomoc w formie m.in. darowizn finansowych, rzeczowych, czy grantów na rzecz osób fizycznych i organizacji wyniosła ok. 288 mln zł.

Prezes Orlenu odniósł do wypowiedzi głównego ekonomisty koncernu Adama Czyżewskiego, który odpowiadając m.in na pytania dotyczące polityki cenowej spółki wskazał, że "my nie jesteśmy od pomocy Polakom, jesteśmy firmą, która działa na globalnym rynku paliw".

"PKN Orlen zawsze pomaga Polakom, realizując cele społeczne"

Według Obajtka, wypowiedź głównego ekonomisty nie odnosiła się realizacji przez spółkę celów społecznych. - PKN Orlen zawsze pomaga Polakom, realizując cele społeczne i konsekwentnie będzie tę pomoc kontynuował - zapewnił.

Wskazał, że spółka zapewnia jedne z najniższych cen paliw w Europie, dopłaca 14 mld zł do zamrożenia cen gazu, na czym korzysta 7 mln polskich domów i 35 tys. podmiotów wrażliwych takich, jak szpitale, szkoły czy żłobki. Ponadto - jak dodał - spółka finansuje sport i prowadzi setki projektów z obszaru CSR.

Podkreślił też, że koncern dzieli się z Polakami wypracowanymi zyskami. - Od kilku lat szczególnie mocno angażujemy się w życie lokalnych społeczności, wyrównywanie szans społecznych oraz wspieranie wizerunku Polski na sportowej i kulturalnej mapie świata. Jesteśmy największym sponsorem w Polsce. W porównaniu do 2015 roku dziś przeznaczamy na wsparcie sportu, kultury i działania CSR o 180 proc. więcej - wskazał.

Czytaj także:

Bezpłatne badania, wsparcie aktywności, fundusz stypendialny

Spółka podała, że pieniądze te zostałym.in. przeznaczone na projekty dotyczące zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Wskazano, że koncern zapewnił możliwość bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, z których skorzystało tysiące mieszkańców Płocka i sąsiednich powiatów, a także wspiera aktywności sportowe, edukacyjne czy ekologiczne realizowane przez lokalne społeczności.

Dodano, że Fundacja ORLEN prowadzi specjalny fundusz stypendialny dla dzieci które, znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. "W 2022 r. Fundacja wspierała 33 dzieci, a budżet na prowadzone działania wyniósł blisko 300 tys. zł. Na naszą pomoc mogą liczyć także podopieczni Rodzinnych Domów Dziecka oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych, dla których organizowane są m.in. wyjazdy letnie i zimowe, zajęcia sportowe oraz różnego rodzaju warsztaty" - poinformowała spółka.

PKN Orlen podaje, że jest zintegrowanym koncernem multienergetycznym, prowadzącym działalność w Europie Środkowej i Kanadzie. Zapewnia energię i paliwa ponad 100 milionom Europejczyków, a jego produkty dostępne są w blisko 100 krajach na 6 kontynentach. W skład Grupy PKN Orlen wchodzą m.in. Energa, Grupa Lotos, PGNiG, Anwil. Spółka ma rafinerie w Polsce Czechach i na Litwie oraz produkcję petrochemiczną w Płocku. Spółka posiada też 3100 stacji paliw w regionie Europy Środkowo - Wschodniej oraz prowadzi działalność wydobywczą w zakresie ropy naftowej i gazu w Polsce i na Szelfie Norweskim. Koncern inwestuje obecnie w odnawialne źródła energii. Spółka podkreśliła, że energetyka odnawialna i nowoczesna petrochemia "wytyczają drogę transformacji" Grupy ORLEN do 2030 roku.

ms/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej